YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'ın o hamlesi iflastan kurtardı
Erdoğan'ın o hamlesi iflastan kurtardı
15 Aralık 2014 19:00
Torba Yasaya eklenen, "üretilen tüm ticariler engelli kullanımına uygun olmalı" maddesi yüzünden krize giren otomotiv sektörünü Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanı Fikri Işık'ın son anda devreye girmesi kurtardı.

Son 9 yıldır, 22 milyar doları aşan ihracat geliriyle otomotiv Türkiye'nin lider sektörü. Yıllık 1.2 milyon adetlik üretimi, 230 bini aşan istihdamıyla ekonominin lokomotifi olan sektör. aynı zamanda Avrupa'nın ticari araç lideri. Sürekli yeni yatırımlarla büyüyen sektör, geçtiğimiz günlerde fabrikaları kapatma aşamasına geldi. Hem de iyi niyetli bir uygulamanın kurbanı olmak üzereyken, büyük yanlış son anda engellendi.

Son dakikada Erdoğan kurtardı

Hürriyet'ten Emre Özpeynirci'nin haberine göre; Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, Bakan Işık’ın sektörü adeta kapanmaktan kurtarmasının ise bu yılın başında torba kanuna eklenen bir madde sonrası gerçekleştiğini söyledi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından Şubat 2014’te torba kanuna bir madde eklendiğini kaydeden Yenigün, “Bu madde ağustos ayından itibaren Türkiye’de satılan tüm minibüs, midibüs ve otobüslerin engelli erişimine uygun olarak üretilmesini zorunlu hale getiriyordu.

Kuşkusuz özellikle şehir içi yolcu taşımacılığındaki araçların engelliler için uygun olması gerekir ki bu zaten kanunla böyle. Sektör bu konuda hassas ve belli bir kotasını buna ayırıyor. Ama bu yeni kanun üretimin tümünü buna göre değiştirmek anlamına geliyordu. Yani üretim planları, maliyetler ve yatırımlar baştan aşağıya değişmeliydi.

Bu ağırlıklı olarak ihracat yapan sanayi için tamamen imkansızdı. Açıkçası bu madde yürürlüğe girerse, iflas bayrağını çekmek zorunda kalacaktık. Ayrıca bu maddenin kapsamı daha ilerde tüm araçları kapsayacak şekilde düzenlenmişti. Türkiye böylece otomotiv üretimindeki tüm gücünü kaybedecekti.

Dernekler ve yetkililer bunun için uzun bir süre mücadele verdi. Bizde Ankara’ya giderek konuyu Bakan Fikri Işık’a anlattık. Kendisi sorunu bir kerede anladı ve gereken girişimleri yaptı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı’nı bu madde konusunda vazgeçiremeyince son dakika dönemin Başbakanı olan Recep Tayyip Erdoğan’ın makamına çıkarak durumun ciddiyetini anlatmış.

Erdoğan da, ‘Olur mu ya böyle bir şey’ diyerek maddeyi yasadan çıkarttırmış. Böylece sektör adeta direkten döndü. Bu yüzden Fikri Işık’ı sektör olarak çok takdir ediyoruz.”

Ağustostan itibaren üretim sona erecekti

Haydar Yenigün’ün bu açıklamalarından sonra iki kararla ilgili detayları almak için işin uzmanı olan Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) Genel Sekreteri Ercan Tezer’i aradım. Tezer, aynı Haydar Yenigün’ün anlattığı gibi çok kritik bir süreçten geçildiğini belirterek, “6 aydan fazla uğraştık. Aksi durumda sektör çok zor durumda kalacaktı” dedi.

Tezer, torba kanuna Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından eklenen maddeyi de şöyle anlattı: “1 Temmuz 2005 tarih ve 5378 Sayılı Engelliler Kanunu’na geçici madde ile 6 Şubat 2014 tarihinde 6518 sayılı kanunun 75’inci maddesi ile “Bu fıkranın yürürlüğe girdiği tarihi takip eden altı aylık süreden sonra üretilen, sürücü koltuğu hariç dokuz veya daha fazla oturma yeri olan araçlardan erişilebilir olmayanlara şehir içi ve şehirler arası yolcu taşıma hizmeti için yetki belgesi, izin veya ruhsat verilmez” eklemesi yapıldı.

Yani kanunun yürürlüğe giriş tarihi olan 6 Şubat 2014’ten 6 ay sonra, 6 Ağustos 2014’ten itibaren engelli erişimini öngören 2001/85/AT teknik mevzuatına göre tekerlekli sandalye ile birlikte engelli bireyin tüm taşımacılık modlarında (şehir içi; şehirlerarası; personel ve öğrenci servisleri ile turizm taşımacılığı) yolcu taşıtlarına erişilmesi zorunlu hale getirildi.

Aksi halde bu araçlara yolcu taşıma hizmeti için yetki belgesi, izin veya ruhsat verilmeyeceği için doğrudan üretiminin de de sona ermesi gerekiyordu. Oysa 2001/85/AT mevzuatı zorunlu olarak 13 Şubat 2009 tarihinden bu yana yalnız şehirci otobüslerde zaten uygulanmaktaydı. Bu mevzuatın sanayimizde üretimi tümü ile sınırlaması nedeni ile 10 Eylül 2014 tarih ve 6552 sayılı kanunun 144’üncü Maddesi ile yürürlükten kaldırıldı.”

1 yıl içinde yeni yönetmelik

OSD Genel Sekreteri Ercan Tezer, yürürlükten kaldırılan madde yerine geçici 3’üncü maddeye 18 Kasım 2014’te 6567 sayılı kanunda şu paragrafın eklendiğini söyledi: “Bu fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten sonra üretilen şehirlerarası ve uluslararası yolcu taşımacılığı ile servis ve turizm taşımacılığı yapan araçlar dışında şehir içi yolcu taşıma hizmeti yapan araçlardan erişilebilir olmayanlara yolcu taşıma hizmeti için yetki belgesi, izin ve çalışma ruhsatı verilmez.

Şehirlerarası yolcu taşıma hizmeti ile şehir içi servis ve turizm taşımacılığı hizmetinin erişilebilir hale getirilmesi için usul ve esaslar Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının görüşleri alınmak suretiyle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca bu fıkranın yürürlük tarihinden itibaren bir yıl içerisinde çıkarılacak yönetmelikle düzenlenir.”

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler