YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'ın konuşması 30 milyar lira kazandırdı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türk Telekom'un 175.yıl etkinliğinde 'Gündemde 4G ihalesi var. Ama dünya 5G'yi konuşuyor. 4G'yle hiç zaman kaybetmeyelim' şeklindeki ifadeleri sonrasında yaşanan gelişmeler Türkiye'nin cebine 30 Milyar TL koydu.
Erdoğan'ın konuşması 30 milyar lira kazandırdı
01 Nisan 2016 / 09:55 Güncelleme: 01 Nisan 2016 / 10:33

Hatırlayacak olursanız; Cumhurbaşkanı Erdoğan Türk Telekom'un 175.yıl etkinliğinde "Gündemde 4G ihalesi var. Ama dünya 5G'yi konuşuyor. 4G'yle hiç zaman kaybetmeyelim" demiş ve o konuşmadan sonra 5G teknolojisine imkan verecek şekilde 4.5 ihalesi yapılmıştı.

O konuşmada gözden kaçan bir detay daha vardı. Konuşmasına "Buraya gelirken kısa bir brifing aldım" diye başlamıştı Erdoğan. Ve o brifing ile Türkiye'yi dünyanın bir parçası yapacak girişimin talimatını verdi. Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu'na göre 10 Milyar Dolar cebimizde kaldı.

Erdoğan'ın o brifingi kimden aldığı henüz açıklanmadı. Daha önemlisi ise o brifingi anlayıp gereğini yapmaktı. Bunu da Erdoğan yaptı ve ülkenin cebine 30 Milyar TL koydu.

İKİ BEDEN BÜYÜK GİYERDİK

4.5G'nin ve 5G'nin teknolojik olarak ne anlama geldiğini ve nasıl 10 Milyar Dolar yani 30 Milyar Türk Lirası'nın cebimizde kaldığını şöyle anlatayım: Bu ülkede tek çocuklu ya da çocukları arasında çok yaş farkı olan aileler evlatlarına gömlek vs. alırken seneye giymesi için bir-iki beden büyük alırlardı.

Çocuklar içine anca sığdıkları gömleği sadece bir kaç ay giyer ve artık küçük geldiği için gömlek başkasına vermek zorunda kalınırdı. Çok çocuklu aileler ise en büyüğünden en küçüğüne kadar aldığı gömleği sırayla çocuklarına giydirir, en küçüğe gelince artık gömleğin giyilecek bi yanı da kalmazdı ama küçük olan yokluk, yoksulluk nedeniyle eski gömleğe mecburen katlanırdı.

ÜSTÜMÜZE ÇOK YAKIŞACAK

İşte 4.5G de tıpkı bir-iki beden büyük gömlek gibi, Türkiye'yi kısa bir süre sonra artık işimize yaramayacak olan 4G'ya yapılacak yatırımdan kurtardı. Üstelik büyüme çağındaki bir Türkiye'nin üzerinde hiç de bol durmadı, aksine Turkcell ve diğer operatörlerin hızlı adaptasyonu ve geleceği görmeleri nedeniyle büyük yatırımları ile Türkiye'ye çok yakıştı. En güzeli de 3G gibi kullanıp atılmasına gerek yok çünkü 4.5G teknolojisi esnek kumaştan yapılmış bir gömlek gibi, ihalenin spektrum özelliği nedeniyle Türkiye ne kadar büyürse, hangi teknolojik seviyeye gelirsek gelelim kurulan alt yapı da ona uyum sağlayabilecek.

Türkiye'ye bugüne kadar küçük kardeş muamelesi yapanlar ise çöpe attıkları teknolojinin yanı sıra ellerinde o eski teknolojiye uygun olarak üretilen televizyonundan cep telefonuna ne kadar elektronik alet varsa artık bize kakalayamayacak. Teşekkürler Erdoğan.

4.5G İLE HAYATIMIZ NASIL DEĞİŞECEK

• Evler akıllanacak: Hızlı ve kesintisiz internet sayesinde evimizi dışarıda olduğumuz zamanlarda dahi kontrol edebileceğiz. Kombiden buzdolabına, televizyon ocağa kadar tüm cihazlar uzaktan takip edilip yönetilecek.

• TV izleme deneyimi yeniden tanımlanacak: Kişiye özel TV yayını dönemi başlayacak. 4K ve daha yüksek video kalitesi, her yerden kesintisiz TV izleme deneyimi, özellikle spor karşılaşmalarında klasik yayına bağlı kalmaksızın farklı açılardan, yoğun istatistiki bilgilerle desteklenmiş yepyeni bir izleme deneyimi seyircilere sunulabilecek.

• Alışveriş deneyimi yeni bir boyut kazanacak: Beğendiğiniz bir kitabı sipariş ettiğinizde kısa bir sürede elinizde olacak. Drone olarak tanımlanan küçük insansız hava aracı, aldığınız kitabı evinizin balkonuna kadar getirecek.

• Ambulanstaki hastaya uzman hekim desteği: Ambulansla hastaneye nakledilirken müdahale edilmesi gereken hasta için uzman hekim evinde bile olsa devreye girecek. 4.5G'nin sağlayacağı yüksek hız ve kapasite ile birden fazla doktor ile aynı anda görüntülü görüşme yapılabilecek.

• Drone ambulanslar hayat kurtaracak: Hızlı müdahalenin hayati önem taşıdığı özellikle kalp krizi gibi acil tıbbi durumlarda hastaya çok kısa sürede müdahale edilebilmesini sağlayacak olan drone'lar hayat kurtaracak. Böylelikle kalp krizi vakaları sonrasında hayatta kalma oranı 10 kata kadar artabilecek.

• Okulda yeni dönem: Eğitimde “Nerede olursan ol, derse katıl" sistemi gelişecek. Bu kolaylık ileriki dönemde ek derslikler açma gibi altyapı ihtiyaçlarını azaltacak.

• Lojistik sektöründe verimlilik artacak. Rota planlama, filo takibi, konteyner takibi gibi lojistiğin farklı alanlarında ciddi iyileştirilmeler sağlanacak. Bu da zaman yönetimi, kaynak yönetimi ve maliyet yönetimi gibi konularda önemli avantajlar getirecek.

• Akıllı araçlarla daha güvenli ve daha hızlı ulaşım: Yakın bir gelecekte yollarda görmeye başlayacağımız akıllı araçlarla sürüş güvenliği, yolculuk sürelerinin kısalması, trafik yoğunluk uygulamalarının desteğiyle daha düşük karbon emisyonu için de önemli bir adım atılmış olacak.

• Ağır makineler uzaktan kontrol edilebilecek. Özellikle şantiye ve fabrika gibi büyük operasyon sahalarında kullanılan ağır makineler uzaktan yönetilerek baraj, stadyum, liman gibi yapıların inşasında ortaya çıkan riskler önemli oranda düşürülecek.

• Enerji sektöründe yeni fırsatlar yaratacak. Enerjide üretim, stoklama, iletim, dağıtım süreçlerinin tamamında riskleri azaltacak kalite denetimi, kayıp-kaçak takibi, uzaktan yönetim uygulamaları geliştirilecek.

 

 

YENİŞAFAK

PEKİ ÖYLEYSE
 // Mehmed Uğur
Sadece bu konuda 30 milyar tl (eski 30 katrilyon) kazandırdıysa müstakbel başkanımız (bi-iznillah) acaba 13 yıldır kaç milyar tl kazancımıza sebep olmuş bunu hesap edebilen bir birim var mı merak ediyorum. Bu maddi ciheti, peki manevi olarak din-i mübini'l-İslama, millete, insanlığa yaptıkları hizmet... Bunun ölçüsü dahi dünyada yoktur... Allah ona iki dünya saadeti versin.. Dualarını kabul etsin.. Bizim de bazı ahmaklar gibi öldükten sonra değil yaşarken kıymetini bilmemizi nasip etsin......
01 Nisan 2016 Cuma 16:21
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler