YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'ın adaylığı piyasaları uçuracak
Erdoğan'ın adaylığı piyasaları uçuracak
01 Temmuz 2014 16:13
Yabancı ekonomistler, Başbakan Erdoğan'ın AK Parti'nin cumhurbaşkanı adayı olmasının finans piyasaları tarafından istikrar ve öngörülebilirliğin devamı olarak görüldüğünü ifade etti.

Standard Bank Gelişen Piyasalar Başekonomisti Timothy Ash, piyasaların Başbakan Erdoğan'ın adaylığını beklediğini belirterek, "Erdoğan'ın adaylığı kısa vadede piyasaların öngörülebilirliğini artırdı. Piyasalar Erdoğan'ın adaylığını istikrarın devamı olarak algılıyor" dedi

Piyasalara istikrar kazandırır

Piyasalar tarafından bu kararın beklendiğini dile getiren Ash, "Anketlere göre Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı seçimini ilk turda kazanması bekleniyor. Kısa vadede, piyasalar istikrarı iyi karşılar ve piyasalar için değişiklik genelde olumlu görülmez. Erdoğan'ın adaylığının açıklanmasının ardından lirada değerlenme görüldü" ifadelerini kullandı.

Ash, uzun vadede Başbakanlık görevini hangi ismin sürdüreceğinin ise yakından takip edildiğini ifade etti.

Piyasalarda olumlu hava

Toronto Dominion (TD) Securities Gelişen Piyasalar Kıdemli Stratejisti Christian Maggio ise kararın piyasalar tarafından olumlu karşılandığını belirterek, "Piyasalar Başbakan Erdoğan'ın adaylığına göre pozisyon almıştı. Bu açıdan piyasalar için bir sürpriz olmadı" değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan piyasalar, Başbakan Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı adaylı olarak açıklanmasının ardından içinde bulunduğu dar bant içindeki yatay seyrini devam ettiriyor.

Analistler, Başbakan Erdoğan'ın adaylığının beklentiler dahilinde olduğunu belirterek, piyasalara etkisinin nötr ve beklentinin gerçekleşmesi nedeniyle sınırlı negatif olmasını beklediklerini, bundan sonraki süreçte başbakanlık için yapılacak değerlendirmeler ve açıklamaların yön üzerinde belirleyici olabileceğini tahmin ediyor.

Güne 78.536 puan seviyesinden başlayan BIST 100 endeksi, en yüksek 78.816 puan seviyesini gördükten sonra AK Parti'nin cumhurbaşkanı adayını açıklamasının ardından önceki kapanışa göre 264 puanlık düşüşle 78.225 puan seviyelerini gördü. Endeks, şu dakikalarda 78.300 puan seviyesinin üzerinde seyrediyor.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler