YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan Slovenya'ya kritik uyarı
Erdoğan'dan Slovenya'ya kritik uyarı
31 Mart 2015 07:13
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Slovenya'ya özelleştirme tavsiyesinde bulundu. Erdoğan, "Finans sektörünün tamamını özelleştirmeyin. Hakim olurlar, sıkıntı çıkar" dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Slovenya'ya özelleştirme tavsiyelerinde bulundu. "Maalesef kamu kurumlarında genelde mantık şudur, 'devletin malı deniz yemeyen domuz.' Devletin malını kimse aynı hassasiyetle ele almıyor ama özel sektörde adam orada ben ne kadar kaybediyorum diye ele alıyor. Biz çok önemli mesafeler aldık. İnanıyorum ki, Slovenya da gücüne güç katacaktır. Ancak finans sektörünün tamamını özelleştirmeyin. Balanse etmeye kalkar, hakim olurlar, sıkıntı çıkar" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Slovenya İş Forumu'nda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

Balkan istikrarı içim ortak çaba

Biz Slovenya'yı doğrudan sınırımız olmasa da komşumuz olarak görüyoruz. Bilhassa Balkan coğrafyasının bizleri yakınlaştırdığına inanıyoruz. Balkanlar'da istikrarın sağlanması yönünde büyük çaba gösteriyoruz. Aramızdaki müştereklerin ortak tarih ve coğrafya yakınlığından fazla olduğuna inanıyorum. Buradan hareketle ortak geleceği inşa etmenin her ülke yararına olduğunu düşünüyorum.

Türkiye'nin özelleştirme tecrübesi

Slovenya'da özelleştirmeyle ilgili bazı gayretler var. Burada yaşadığımız tecrübe olarak söylemek isterim. Biz geldiğimizde iktidara maalesef bizden önceki iktidarlar istekli davranmadıkları için burada hep kaybedildi. Kamuya ait firmaların büyük çoğunluğu sürekli zarar ediyordu. Bu hazineden sübvanse ediliyordu, ülke devamlı geriye gidiyordu. Bizi çok eleştirdiler. Bazı yerlerde ufak tefek gösteriler de oldu ama biz inandık kararlı bir şekilde devam ettik. Şunu biliyorduk. Eğer biz bu özelleştirmeleri yaparsak yarın buraları kazanacak, istihdamda bize kaynak olacak. Ödediği vergiyle de kaynak oluşturacak. Bu kurumlar uluslararası piyasada da Türkiye'nin sesini çok daha farklı geliştirecek.

Özelleştirmenin yararı

Özelleştirme sonucunda ülkeye gelen küresel sermaye pazarıyla geliyor. Eğer kendi iç piyasasında yerli bir sermayeyse, bu işi iyi bildiği için kamuda olduğu gibi tasarruf boyutunu da biliyor, üretimde de heyecan yaşıyor. 

Piyasaya hakim olurlar

Birçok şey söyleyebilirler: "Elektrik dağıtımını, telefonu, finansı sakın ha özelleştirmeyin." Ben, "Finansın tamamını özelleştirin" demem, bir bölümü muhakkak kendinizde kalmalıdır. Belli oranda özelleştirmeyi yapmakta fayda var. Diğer türlü, piyasayı tamamen onlar balanse etmeye kalkar, hakim olurlar ki, bu da ciddi sıkıntıya neden olabilir. 

Türk ekonomisinin gücü

12 yılda uyguladığımız istikrara ve güvene dayalı politikalar sayesinde, ekonomimiz bugün geçmişe kıyasla çok daha güçlü bir yapıya sahip. Bölgenin en büyük ekonomisiyiz. 2014 yılında 840 milyar dolar milli gelirimiz, 400 milyar dolarlık dış ticaret hacmimizle, Avrupa'nın altıncı, dünyanın ise en büyük 17'nci büyük ekonomisi durumundayız. 

Kriz teğet geçti

Türkiye küresel ekonomik krizden en hızlı çıkan ve en az etkilenen ülke oldu. Genç ve nitelikli iş gücümüz, istikrarla büyüyen özel ekonomimiz, rekabetçi özel sektörümüz, yerleşmiş mali disiplinimiz ve gelişen altyapımız ile dünyada yükselen güçler arasındayız. 

Kamuda 'Devletin malı deniz yemeyen domuz anlayışı' var

Kamu mallarının özelleştirilmesinin ülke ekonomileri için önemine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, şöyle devam etti: "Maalesef kamu kurumlarında genelde mantık şudur... "devletin malı deniz yemeyen domuz." Devletin malını kimse aynı hassasiyetle ele almıyor ama özel sektörde adam orada ben ne kadar kaybediyorum diye bakıyor. Biz bu konuda çok önemli mesafeler aldık. İnanıyorum ki, Slovenya da yapacağı özelleştirmelerle gücüne güç katacaktır."

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler