YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan flaş açıklama
Başbakan Erdoğan yerli otomobille ilgili, 'Bu işe soyunacak bir baba yiğit vardır' dedi...
Erdoğan'dan flaş açıklama
26 Eylül 2011 / 15:35 Güncelleme: 26 Eylül 2011 / 15:35

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan yerli otomobil üretimiyle ilgili ilginç bir çıkış geldi. Erdoğan, “Bu ülkede elbet bu işe soyunacak bir yiğit, bir baba yiğit vardır diye düşünüyorum.” dedi.

Türk Traktör’ün 600 bininci traktörünü banttan indirilmesi törenine katılan Başbakan Erdoğan, otomotivcilere yerli otomobil üretim davetini yeniledi. “Bu pazara artık yerli bir otomobil yakışır. Yarım asırdan fazla süredir faaliyette bulunduğumuz bu sektörde artık kendimize bir model oluşturmanın vakti gelmiştir.” diyen Erdoğan, TÜSİAD’da beyfendilere söylediğini şimdi her yerde söylediğini aktardı. Türkiye’nin yüzde 100 yerli otomobilini üreteceğini vurgulayan Erdoğan, Türkiye’nin kendi otomobilini üretecek bilgiye ve teknolojiye uzun yıllardır sahip olduğunu dile getirdi. Erdoğan, “Ekonomik açıdan da bu iş artık karlı hale gelmiştir. Otomotivciler raporu Sanayi ve Teknoloji Bakanı ile paylaşacak. Her zaman olduğu gibi umutsuzluk tohumları saçanlar olacaktır. Ben toplumun hislerini iyi koklayan iş adamların bu işe gönül vereceğini düşünüyorum. Bu ülkede elbet bu işe soyunacak bir yiğit bir baba yiğit vardır diye düşünüyorum.” diye konuştu. Hükümet olarak yerli marka otomobil üretimine gerekli her türlü desteği sağlayacaklarını kaydeden Edoğan, Fiat markasına da Linea dışında Türkiye’de daha başka modeller üretme çağrısında bulundu.

DÜNYA EKONOMİSİNİN ÜZERİNDE KARA BULUTLAR DOLAŞIYOR

Dünya ekonomisinin üzerinde kara bulutlar dolaştığına konuşmasında ayrı bir paragraf açan Erdoğan, “Buna rağmen Türkiye yatırımcılar için güvenilir liman olmaya devam ediyor. Bu özelliklerimizi korumaya adalet ve hukuk çerçevesinde ülkemizi geliştirmeye devam edeceğiz.” dedi. Türkiye ekonomisinin büyüme rekorları kırmasına rağmen kredi derecelendirme kuruluşlarında gerekli not artışını alamamasını eleştiren Erdoğan, “Reyting kuruluşları iyasi davranmaktan vazgeçmelidir. Acaba şu neder bu neder dememeli. O ülkenin ekonomisi ne diyorsa ona bakmalı ve notunu vermeli.” dedi. (CİHAN)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler