YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan emekli ve işçiye müjde
Erdoğan'dan emekli ve işçiye müjde
04 Aralık 2015 02:45
Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu 22. Olağan Genel Kurulu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan işçi ve emeklileri sevindirecek açıklamalar geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu 22. Olağan Genel Kurulu'na katıldı.

İşte Erdoğan'ın konuşmasından notlar:

'MAKSAT 1 MAYIS'I KUTLAMAK DEĞİL BAĞCIYI DÖVMEK'

* Bakınız Türkiye uzun yıllar 1 Mayıs krizleri yaşadı. 1 Mayıs'ın  İşçi Bayramı olarak kutlanılması için pek çok mücadele verildi.

* Gerekli düzenlemeleri yaparak 1 Mayıs'ı resmen İşçi Bayramı olarak ilan ettik. Resmen kabul edilmiş bir bayram olmasına rağmen yine ortalığı yakıp yıkanlar, polise saldıranlar var.

* Çünkü bunların 1 Mayıs'ı İşçi Bayramı olarak görme derdi yok. Çoğu da işçi değildi. Taşlarla, sopalarla yollara düşenlerin amaçları kaos çıkarmak. Amaçları bu.

* Bizim medyamız onlara sahip çıkıyor. Halbuki medya bunları parlatmasa hiçbiri sokağa inmeye cesaret edemez.
* Maksat 1 Mayıs'ı kutlamak değil bağcıyı dövmek.

'1.300 LİRA VERECEKSİN'

* Türkiye'nin bugünü dününden iyi, yarını da bugününden iyi olsun. Asgari ücret 184 liraydı, bugün 1.000 lira. Yılbaşından sonra 1.300 liralık asgari ücreti konuşuyoruz.

*  Asgari ücreti ne olarak tanımlıyoruz; 1300 liranın altında hiçbir işveren yanında çalıştırdığına ücret veremez. En az vermesi gereken rakam 1300 lira. 

* İster batıda, ister doğuda asgari ücret daha azı olamaz.  Güneydoğu'da geçim şartları kolay 600-700 lira verelim diyemezsin 1300 TL vereceksin.

'ALT SINIR 1.000 LİRA OLACAK'

* 2002 yılında ülkemizde emekli maaşlarının tabanları 66 lira ile 376 lira arasında değişiyordu.

* Bugün 785 ile 1514 arasında değişen bir taban emekli maaşı var. Yılbaşından sonra da bin lira alt sınır haline gelecek.  Tavan noktasında bir sınır yok.

* Az önce G20'de yaptığım konuşmayı ifade ettiler. Gelin bizim değerlerimizin içerisinde bir kanaat var.

* Kanaati her zaman işçiden beklemeyin. işveren olarak siz de kanaat ekonomisini bir öğrenin. İşverenler olarak kanaat ekonomisine inanırsak o zaman terini kendine sermaye edindiğin bu insanlarla o insanlarla paylaşıma girdiğin an kazandın da aynı zamanda bereketlenecektir.

* Buna aynı zamanda ben bereket ekonomisi diyorum. Türkiye bizim, hepimizin. Bu ülkede ne varsa hepimizin. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olarak hep birlikte Türkiye olacağız.

AKŞAM

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler