YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan 3 ülkeli dev ekonomi planı!
Erdoğan'dan 3 ülkeli dev ekonomi planı!
17 Nisan 2015 11:45
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, güçlü bir ekonomik konsorsiyum için Kazakistan, Rusya ve Belarus ile ortak hareket edip işbirliklerinin yapılacağı yeni bir oluşumun sinyalini verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni bir ekonomik oluşumun sinyalini Kazakistan'ın başkenti Astana'da verdi. Erdoğan "Gerek Rusya Federasyonu gerek Kazakistan, gerek Belarus istiyoruz ki Türkiye ile bütünleşerek farklı, ekonomik güçlü bir oluşumu başaralım. Bu şekilde ticaretimizi çeşitlendirmeli, katma değeri yüksek alanlara taşımalı ve artırmalıyız" dedi. Kazakları Türkiye'ye davet eden Erdoğan, Türkiye- Kazakistan İş Forumu'nda şunları söyledi:

Daha yakın işbirliği

2014'te karşılıklı ticaret hacmimiz 3.4 milyar dolar olarak gerçekleşti. 10 milyar dolar hedefine işadamlarımızın çalışmaları ve katkılarıyla ulaşacağımıza inanıyorum. Kazakistan'da faaliyet gösteren firmalarımızın gıda, petrol, ilaç-kimya sanayi, inşaat, otelcilik, sağlık ve savunma sanayi alanlarında yoğunlaşan yatırımlarının toplam tutarı 2 milyar dolar. Bu firmalarımız, 15 binden fazla kişiye istihdam sağlıyor. Müteahhitlik firmalarımız, bugüne kadar Kazakistan'da yaklaşık 20 milyar dolar değerinde, 400'den fazla projeye imza attılar. Kazakistan'ın yürüttüğü "2050 Stratejisi" ve "Nurlu Yol" programlarını takdirle takip ediyoruz. Bu kapsamında gerçekleştirilecek yenilikçi projeler konusunda, daha yakın işbirliğine hazırız.

Tarihi proje önemli

Tarihi İpek Yolu'nun canlandırılmasında önemli bir adım olan Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi'nde sona yaklaşıldı. Hattın tamamlanmasıyla, Avrupa-Kafkasya- Orta Asya-Uzakdoğu-Güney Asya arasında hızlı ve güvenilir bir uluslararası demiryolu ulaşımına sahip olacağız. Hazar geçişli ulaştırma hattı Kazak ürünlerinin yeni pazarlara ulaştırılmasına imkân sağlayacak ve Kazakistan'ın transit ülke konumunu güçlendirecektir.

Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, "Türk firmaları Astana'nın inşasında büyük rol oynadılar, müteahhitlik çalışmaları 20 milyar doları geçti. Bugün 1.5 milyar dolarlık çalışma yapılıyor" dedi. Nazarbayev, askeri ve kültürel alanlarda da işbirliği yapmak istediklerini söyledi.

19 ortak proje

Türkiye ve Kazakistan arasında toplam bedeli 800 milyon doları bulan 19 ortak proje için anlaşma sağlandı. Kazakistan Yatırım ve Kalkınma Bakanlığı, iki ülke arasında ayrıca 2.8 milyar dolarlık 25 ayrı iş girişiminin hayata geçmesinde de mutabık kaldığını duyurdu.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler