YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan  yola çıkıyor: Hedef 100 milyon zengin Çinli
Erdoğan yola çıkıyor: Hedef 100 milyon zengin Çinli
27 Temmuz 2015 08:28
Türkiye ile Çin arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesinde yeni bir sayfa açılıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 28 Temmuz-1 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştireceği Çin ve Endonezya ziyaretlerinin yol haritası netleşti.

100’ün üzerindeki işadamının da katılacağı gezide iş dünyasının öncelikli hedefi Çin’e yıllık 2.8 milyar dolar seviyesinde olan ihracatı 10 milyar dolar seviyesine çıkarmak. Hazır giyim ürünleri başta olmak üzere markalı katma değeri yüksek ürünlerin satışı öncelikli hedef olarak belirlendi. Finans, enerji, savunma gibi stratejik alanlarda da ortak işbirliği yapılması görüşme masasında yer alacak. Çin’de düzenlenecek foruma Türkiye ve Çin’den 400’ü aşkın işadamının katılması bekleniyor.

Türkiye’nin mermer, krom, bakır gibi hammadde ihracatı gerçekleştirdiğini ifade eden Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden (TİM) bir yetkili, “Bu ülkeye sattığımız bir takım şeyler var ancak dış ticaret açığının kapanması için özellikle hazır giyim ürünlerinden oluşan markalı mal satışı yapmak önemli. Katma değeri yüksek ürünlerle en az 10 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirebiliriz. Çin’in yaklaşık yüzde 10’luk bir zengin kesimi var. Bu da en az 100 milyon zengin müşteri anlamına geliyor” dedi.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler