YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdem Başcı göreve devam edecek mi?
Erdem Başcı göreve devam edecek mi?
08 Ocak 2016 15:40
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, yeniden bu göreve gelip gelmeyeceği konusundaki soruları yanıtlarken, “Görevden kaçmam” dedi

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na basına kapalı 4 saatlik bir sunum gerçekleştiren Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'ya  milletvekilleri de gelecek planlarını sordu. Milletvekillerinden, “Nisanda görev süreniz doluyor. Yeniden görev almayı düşünüyor musunuz?” sorusu gelince Başçı, “Yeniden görev almak isteyip istemeyeceğimi söylemem. Ama görev verilirse kaçmam” dedi.

"HARCAMALARA DİKKAT"

Sunumunda, oynaklıklarda gözlenen düşüşün kalıcı olması halinde önümüzdeki toplantıdan itibaren para politikasındaki sadeleşme adımlarına başlanabileceğini kaydeden Başçı, 2016’da enflasyon görünümü açısından kamu harcamalarının kontrol altında tutulmasının önemine dikkat çekti. 

"GEREKİRSE FAİZİ ARTIRIRIZ"

Başçı, sunum sırasında, eski FED Başkanı Paul Volcker’ın enflasyonu düşürmek için faizleri yüzde 19’a kadar yükseltmesini örnek gösterince, muhalefet milletvekilleri “O zaman niye yapmıyorsunuz” diye sordu. Başçı da, “Gerekirse onu da yaparız” karşılığını verdi.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler