YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdem Başçı enflasyon raporunu açıkladı
Merkez Bankası 2014 tahmini yüzde 5.3'ten yüzde 6.6'ya çıkardı.
Erdem Başçı enflasyon raporunu açıkladı
28 Ocak 2014 / 11:06 Güncelleme: 28 Ocak 2014 / 11:28

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, "2013 Mayıs ayından itibaren zayıf bir görünüm sergileyen sermaye akımları yılın son çeyreğinde de benzer seyrini devam ettirdi" dedi.

Merkez Bankası Başkanı Başçı, "Para Politikası Kurulu toplantısını akşam saatlerinde yapmamızın tek sebebi, bir kurul üyemizin yurt dışında olması, aramıza akşam katılacak olmasıdır" ifadesini kullandı. Başçı, enflasyon raporunu açıklamak amacıyla küresel ekonomiye dair gelişmelerin politika üzerinde önemli rol oynamaya devam etmesi nedeniyle konuşmasına iktisadi görünüme değinerek başlayacağını anlattı.

Son aylarda iktisadi konjonktüre damgasını vuran en önemli gelişmenin Amerikan Merkez Bankasının nicel genişleme politikasından çıkış süreci ile birlikte gelişmekte olan ülkelere yönelik sermaye akıllarında gözlenen belirgin yavaşlama olduğunu belirten Başçı, şöyle konuştu: "2013 Mayıs ayından itibaren zayıf bir görünüm sergileyen sermaye akımları yılın son çeyreğinde de benzer seyrini devam ettirdi. Özellikle portföy akımlarında ki eğilimi sürdü ve diğer tarafta borçlanmalarda giderek artan oranlarda borçlanmalar devam etti.”

Başçı, iki kanalın birbirinden farklı çalıştığını ve ödemeler dengesinde portföy kanalı eksiyken banka borçlanmaları ve diğer borçlanmaların düşük maliyetlerle devam ettiğini açıkladı. Dolayısıyla cari açığın finansmanının ağırlıklı olarak banka kanalından ve özel kesimin borçlanmaları kanalından yapıldığını anlatan Başçı, sözlerini şöyle tamamladı: "Nicel genişlemeden çıkış stratejisinin açıklandığı ilk dönemde finansal varlıklarda yeniden fiyatlamanın büyük kısmının yaşanmış olması nedeniyle çıkış uygulamasında daha sınırlı fiyatlama hareketleri gözlemledik.

Yani Ocak ayında başlayan süreçte daha sınırlı bir fiyat hareketi gözlendi. Bu özellikle Amerikan kıymetlerinde bunu gözledik. Bu gelişme küresel para politikalarına dair belirsizlik algılamalarının kısmen hafiflediğini gösterse de önümüzdeki dönemde küresel ekonominin toparlanma hızına dair riskleri sürmesi, nicel genişlemeden çıkış süreci ile para politikasının yönlendirme gibi diğer bileşenlerine dair belirsizlikleri canlı tutuyor.”

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, enflasyonun 2014 sonunda, orta noktası yüzde 6,6 olmak üzere yüzde 5,2 ile 8 aralığında gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini söyledi.

Merkez Bankası Başkanı Başçı, enflasyonun 2015 sonunda ise orta noktası yüzde 5 olmak üzere yüzde 3,1 ile yüzde 6,9 aralığında gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini vurguladı. Başçı, Merkez Bankası'nın enflasyonu kontrol altına alarak yüzde 5 hedefine geriletmek için elindeki tüm araçları kullanacağından kimsenin şüphesi olmaması gerektiğini kaydetti.

 

İHA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler