YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
EPDK'dan yeni uygulama
EPDK'dan yeni uygulama
29 Mayıs 2011 08:40
Akaryakıtta kaçakçılığın önüne geçmek için EPDK, yeni bir uygulama getiriyor. Satışların anlık izlenmesi kapsamında akaryakıt ana dağıtım şirketleri ve bayilere otomosyan sistemi kurulacak. EPDK sisteme geçmek için 30 Haziran'a kadar süre verdi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 1 Temmuz'dan itibaren benzin, motorin, fuel oil satışlarını tüm yurtta anlık takip edecek. Bu tarihe kadar otomasyona geçmeyen ana dağıtım şirketlerine 740 bin lira ceza kesilecek. Cezalar katlanarak artacak.

Akaryakıt kaçakçılığını önlemek için yeni bir adım atılıyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), satışları anlık izlemek için akaryakıt ana dağıtım şirketleri ve bayilere otomasyon sistemi kurmaları için 30 Haziran'a kadar süre verdi. 1 Temmuz'dan itibaren satışa sunulan benzin, motorin, fuel oil gibi akaryakıt ürünleri tüm yurtta anlık takip edilecek. Kurul, sistemi kurmayan şirketlere idari para cezası uygulamanın yanı sıra soruşturma açacak. Sistem, ikinci adım olarak rafineri ve depolama tesislerine kurulacak. Zaman'a konuşan yetkililer, yeni bir süre uzatımının söz konusu olmadığını belirterek, şirketlerin gerekli sistemi kurmaları konusunda şirketleri uyardı.

EPDK, Haziran 2007'de aldığı bir kararla 'Petrol Piyasasında Dağıtıcı Lisansı Sahiplerinin Bayi Denetim Sistemine İlişkin Usul ve Esasları' belirledi. Düzenlemenin amacı, "Petrol piyasasında faaliyet gösteren dağıtıcı lisansı sahiplerinin tescilli markası altında piyasaya sunulan akaryakıta ilişkin kalite kontrol izlemesinin etkin biçimde yapılması ve bayilerinde kaçak petrol satışının önlenmesini teminen denetim sistemi kurması ve uygulaması' olduğu açıklandı. Bunun için de akaryakıt istasyonlarında stok hareketleri ve ürün alım satım işlemlerini elektronik ortamda, günlük bazda ve anlık izlenebilmesi için otomasyon sistemi kurulması karara bağlandı. Düzenlemenin ardından akaryakıt sektöründe, 1 Temmuz 2011'den itibaren yeni bir dönem başlayacak. Şirketlerin satışa sunduğu benzin, motorin, fuel oil, gazyağı gibi ürün satışları EPDK tarafından anlık takip edilecek. Bunun için sektörde faaliyet gösteren ana dağıtım şirketleri; akaryakıt istasyonları, köy pompaları ve köy tankerlerine otomasyon sistemini kurmuş olacak. Mevzuat gereği, sistemin kurulmasından ana dağıtım şirketleri sorumlu. Her şirket, üst kurulun belirlediği kriterler çerçevesinde 30 Haziran'a kadar kendi otomasyon sistemini kurmuş olacak. Belirtilen tarih itibarıyla otomasyona geçmeyen ana dağıtım şirketlerine ilk seferinde 740 bin lira idari para cezası kesilecek. Ceza, her seferinde katlanarak uygulanacak. Kurul ayrıca, sistemi kurmayan şirketleri soruşturacak.

Enerji Üst Kurulu, akaryakıt ana dağıtım şirketlerini otomasyon sistemini 30 Haziran 2011'e kadar kurmaları konusunda uyardı. Zaman'a bilgi veren yetkililer, süre uzatımının söz konusu olmadığını ifade etti. Yetkililer şu bilgileri verdi: "Geçen yıl 18 Eylül'de Rekabet Kurumu intifa hakkı (sözleşmelere 5 yıllık süre sınırı) sebebiyle şirketlerin bayi yapılarında değişiklikler oldu. Yeni bayilerin uyumu vb. sebeplerle otomasyon uygulaması 31 Aralık 2010'dan 30 Haziran 2011'e uzatıldı. Fakat bu süre kesinlikle bir daha uzatılmayacak. Şirketler, buna göre altyapılarını tamamlamalı." Kurul ayrıca, otomasyona geçmeyen şirketlerin soruşturulmasını da kararlaştırdı.

Köy pompa lisansları iptal ediliyor

Akaryakıt sektöründe halen 54 ana dağıtım şirketi faaliyet gösteriyor. Bu şirketlere bağlı 12 bin 888'i istasyonlu ve 969'u istasyonsuz toplam 13 bin 857 bayi akaryakıt satışı yapıyor. Bazı bayiler, lisanslarına köy pompaları ve tankerlerini de ekleyerek satışı gerçekleştiriyor. EPDK kaynakları, otomasyon sistemi maliyeti sebebiyle son günlerde bazı bayi ve şirketlerin köy pompası ve tanker lisanslarını iptal etmeye başladığı bilgisini verdi.
 

Zaman

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler