YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Enflasyona MHP'den tepki
Enflasyona MHP'den tepki
04 Mart 2010 12:57
Önceki gün ve dün açıklanan işsizlik rakamları ve enflasyon oranının ardından hükümete MHP'den tepki geldi..

MHP Genel Başkan Yardımcısı Münir Kutluata, ''Ekonomiden sorumlu bir Hükümete ihtiyaç var'' dedi.

Kutluata, Parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, açıklanan ekonomik verilerin, Türkiye ekonomisinin kaderine terk edildiğini gösterdiğini ileri sürdü.

Resmi işsiz sayısının 5,5 milyona ulaştığını, genç nüfusta işsizlik oranının yüzde 25'in üzerinde olduğunu savunan Kutluata, ''İşsizlikle ilgili vahim tablo her geçen gün daha da bozulmaktadır. Ama bundan da vahim olanı, bu problemin Hükümetin gündeminde olmamasıdır. İşsizlik sorununun açlığa, çaresizliğe, ümitsizliğe dönüşmekte olduğu görülüyor'' diye konuştu.

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı'nın, Mali Kuralı Meclise getireceklerine yönelik açıklamalarda bulunduğunu anımsatan Kutluata, ''Mali Kuralın Meclisten geçirerek, MHP'nin iktidara geldiğinde işsizlik sorununu çözmesinin önünü kapatmaya çalışıyorlar. MHP için en acil konu, üretim ve istihdam teşviki ile işsizliğin çözümüdür. Hükümetin yapacağı bugünkü görevini yerine getirmesi, geleceği ipotek altına alma çabalarının beyhude olduğunu bilmesidir'' ifadelerini kullandı.

Yıllık enflasyonun TÜFE'de yüzde 10,3'e çıktığına değinen Kutluata, 2010 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu'nda yıllık enflasyon öngörüsüne yılın ilk iki ayında ulaşıldığını, tahmin edilemeyen aşırı enflasyon artışının ekonomiye olumsuz etkilerinin olacağını söyledi.

Kutluata, enflasyon artışının, memur ve emekli maaşlarındaki artışı götürdüğünü belirterek, şunları kaydetti:

''Sadece son iki günde ortaya çıkan yeni veriler bile Türk halkının içine düşürüldüğü işsizlik ve fakirliğin artarak devam edeceğini göstermekte, ekonomiden sorumlu bakanların tavırları da açıklamaları da ümitsizliği artırmaktan başka bir işe yaramamaktadır. Bütün bunlar göstermektedir ki Türkiye'nin ekonomiden sorumlu bir Hükümete ihtiyacı var. Hükümeti, işsizlikle ilgili ne gibi çözümleri varsa acilen açıklamaya çağırıyor ve cevap bekliyoruz.''

A.A.

SİZİN MUHALEFETLİĞİNİZİN ANLAMI NE OZAMAN ?
 // BATUHAN
Muhalefet olarak işsizliğe çözümünüz nedir onu söylesenizya çıkıpta iktidara çözüm soruyorsunuz ? Bir problem olduğunu söylüyorda çözüm getiremiyorsanız adama sormazlarmı sizin Mecliste ne işiniz var ? Seçilene kadar olmadık vaadde bulunup seçilincede hükümet olmadığınıza şükredecek 3,5 yıl yan gelip yatacaksınız ufukta seçim gözüküyorsa çık iki kelam konuşmak için konuş ohhh ne güzel bir hayat değilmi ? Bu Millet sizi seçimde ödüllendirecek ! ...
04 Mart 2010 14:11
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler