YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Enflasyon 2016'da hızlı düşebilir'
'Enflasyon 2016'da hızlı düşebilir'
28 Nisan 2015 13:17
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Enflasyonda özellikle 2016 yılında çok daha hızlı bir düşüş görebiliriz" dedi.

"Yarının Kurulması-Hedef 2023" başlığını taşıyan Forum İstanbul 2015'in ikinci günü açılış konuşmasını yapan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, geçen yıl Türkiye'nin yüzde 2,9 büyüdüğünü, sadece kuraklık olmasaydı büyümenin en az yüzde 3,5 olacağını belirterek, "Büyümeye bakıldığında yılın ikinci yarısında iç talepte iyileşmenin hızlanacağını düşünüyorum" dedi.

Şimşek, Türkiye'de işsizlik oranına mevsimsel etkilerden arındırılmış olarak bakıldığında son 1 yıl içerisinde 1 puanlık bir artış olduğunu söyledi. 

Bunun temel nedeninin işgücüne katılım oranının yüksekliği olduğunu ifade eden Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Enflasyon çok uzun yıllar yüksek seyretti. Ama hedefimiz düşük tek hane. Tabii ki geçici bazı faktörlerin etkisiyle enflasyon geçen sene yükseldi ve bu yıl tekrar düşüş trendinde. Çekirdek enflasyona bakarsanız şu anda yüzde 7,1. Muhtemelen enflasyon bu çerçevede en azından bu sene için böyle gidecek diye düşünüyorum. Enflasyonu etkileyebilecek birkaç faktör var. TL'deki değer kaybı olumsuz ve gıda fiyatları yüksek seyretmeye devam etti. Ekim-nisan arasında milimetreye düşen yağış miktarına baktığımız zaman geçen seneye göre yüzde 60'ın üzerinde bir artış var. Uzun vadeli Türkiye ortalamalarına göre de yüzde 12'lik artış var. Bu sene yağış açısından, tarımsal hasıla açısından son derece olumlu bir yıl olacak, eğer don olayı yaşanmazsa. Yılın ikinci yarısında bunun gıda fiyatlarına yansıyabileceğini düşünüyorum. Dolayısıyla gıda fiyatları enflasyonu aşağı çekecektir, her ne kadar ilk çeyrekte olumsuz etkilese de. Baz etkisi olumlu, iç talep ılımlı, emtia fiyatlarında bir düşüş söz konusu, bir de iyi bir tarım yılı olması halinde gıda fiyatlarının etkisiyle yılın ikinci yarısında düşüş trendini koruyabilir. Enflasyonda özellikle 2016 yılında çok daha hızlı bir düşüş görebiliriz. Piyasadaki belirsizliklerin azalmasıyla birlikte inanıyorum ki bu yansıyacak."

"Enerji kaynaklı daralmayı yeni göreceğiz"

Şimşek, petrol fiyatlarındaki düşüşün doğalgaz ithalat faturasına mayıstan itibaren yansıyacağını belirterek, "Çünkü fiyat ayarlamaları 6-9 ay gecikme ile geliyor ve biz cari açıktaki enerji kaynaklı daralmayı daha yeni göreceğiz ve o da cari açığı muhtemelen yüzde 4 civarına çok rahat bir şekilde çekebilir diye düşünüyoruz" dedi. 

"Merkez Bankası'nın eli güçlendirilmeli"

Bakan Şimşek, enflasyonla mücadelede Merkez Bankası'na yardımcı olmaları gerektiğini belirterek, "Elini güçlendirmemiz lazım. Bu da sıkı maliye politikaları ile olur. Bu anlamda da daha kat edilecek mesafemiz var" diye konuştu.

Kamunun net dış borcuna bakıldığında Türkiye'nin dünyadan 35 milyar dolar alacaklı olduğunu vurgulayan Şimşek, "Hane halkının 191 milyar dolar net dış varlığı var, devletinki 35 milyar dolar" dedi.

Türkiye'de tasarrufların geçen sene yüzde 15'in üzerine çıktığını, bu yıl yüzde 16'nın üzerine çıkacağını, 2017'de ise muhtemelen yüzde 19'u aşacağını bildiren Şimşek, "Tasarruflar yüzde 19'u aşarsa eğer, biz yatırımın GSYH'ya oranını da mevcut seviyelerde korursak, cari açık yüzde 2 ya da o seviyeye inebiliyor. Ama yatırımları artırırsak cari açık biraz daha yüksek kalabilir" şeklinde konuştu.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler