YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Enerjide "yerli" dönemi başlıyor
Enerjide "yerli" dönemi başlıyor
12 Haziran 2013 17:13
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, rüzgar ve güneş enerjisinde 5 yılda yerli teknolojiye geçileceğini söyledi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulunun (BTYK) 26. Toplantısı’nda alınan kararları açıkladı.

Toplantıda öncelikli olarak enerji alanını ele aldıklarını belirten Ergün, 2023 yılında elektrik üretimi içerisinde yenilenebilir enerji payının en az yüzde 30 olmasını hedeflediklerini ifade etti.

Bakan Ergün, yerli teknolojilerin geliştirilmesi konusunda alınan kararların ise rüzgar ve güneş enerjileriyle ilgili olduğunu bildirdi.

Milli Rüzgar Enerjisi Santrali Teknolojilerinin Geliştirilmesi Projesi (MİLRES) ile önce 500 kw’lık, daha sonra 2,5 megawattlık milli santraller kurulacağını belirten Ergün, şöyle devam etti:

"2023’e kadar rüzgar enerjisi alanında Türkiye’deki yatırım potansiyelinin 26 milyar dolar olmasını öngörüyoruz. MİLGES yani Güneş Enerjisi Teknolojilerinin Geliştirilmesi Projesi ile son yıllarda öne çıkan güneş enerjisi teknolojileri alanında da milli teknolojilerimizi geliştirmeyi hedefliyoruz. MİLGES kapsamında, Şanlıurfa-Ceylanpınar’da tarıma elverişli olmayan arazi üzerinde yaklaşık 10 MW gücünde bir santral kurulacak. Bu alanda da 2023 yılına kadar 5 milyar dolarlık yatırım öngörülüyor.

Bu konuda özellikle şu hususu vurgulamak istiyorum: Önümüzdeki 5 yıl içinde termik santralde, hidroelektrik, rüzgar ve güneşte yüzde 80 oranında yerli teknolojiye ulaşmayı hedefliyoruz. Böylece Türkiye’nin 2023’e kadar enerjiye yapacağı yaklaşık 130 milyar dolarlık yatırımın, yüzde 80’i yerli teknolojiler kullanılarak yapılabilecektir."

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler