YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Enerji projeleri "istikrarı" koruyacak'
'Enerji projeleri "istikrarı" koruyacak'
15 Haziran 2015 12:49
AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan enerji uzmanları, Türkiye'nin büyük ölçekli enerji projelerinin istikrarı koruyacağını dile getirdi.

Türkiye'de 7 Haziran seçimleri sonrasında oluşan siyasi tablo ve hükümet kurma çalışmaları enerjipiyasası tarafından yakından takip ediliyor. 

AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan  enerji uzmanları, siyasi belirsizliğin büyük ölçeklienerjiprojelerini etkilemeyeceğini belirtti. 

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Ekonomi Uzmanı Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl, "TANAP ve Türk Akımı gibi projeler seçim sonuçlarının yarattığı atmosfer ve hükümet kurma çalışmalarından olumsuz etkilenmez. TANAP zaten başlayan bir süreç. Türk Akımı için de ay sonunda imza bekleniyor" dedi. 

Türkiye’nin enerji merkezi olma hedefini hatırlatan Karagöl, siyasi belirsizliğin kısa sürede ortadan kalması gerektiğini söyledi. Karagöl, yatırımcının önünü görmek isteyeceğini belirterek, "Yatırımcılar, belirsizlik ortamında uzun süreli kalmak istemez. Süre uzadıkça yeni alternatiflere, farklı ülkelere gitme motivasyonu artar. Şu anda herkes 'bekle gör' potası içerisinde. Türkiye’nin beklentileri karşılamak adına bu belirsizlikleri bir an önce ortadan kaldırması gerekiyor" diye konuştu. Karagöl, Türkiye'deki mevcut sürecin iyi yönetilmesi gerektiğini söyledi. 

"Enerji politikaları iç politikadan bağımsız olmalı"

Çin Xi'an Jiaotong-Liverpool Üniversitesi Öğretim Üyesi Ahmet Göncü de Türkiye'nin enerjipolitikalarında sağlanacak devamlılığın Avrupa Birliği açısından önemli olduğunu vurgulayarak, enerjipolitikalarının iç politikadan bağımsız olması gerektiğini savundu.

Göncü, "Bir ülkenin enerji politikaları o ülkenin güvenliği ve bekasıyla çok yakından ilgili konular. Birçok gelişmiş ülkede enerji politikaları hükümetler üzeri bir konu olup devlet politikası olarak görülmektedir. Örneğin ABD ve Çin gibi ülkelerde enerji politikaları oldukça uzun vadeli planlanmakta. Türkiye’de bu konu henüz yeterince planlı ve uzun vadeli görülmemekte. Hükümetlerin elbette politikalar üzerinde etkisinin olması doğal ancak bu planlamaların uzun vadeli ve ülke güvenliğini göz önünde bulundurarak yapılması zaruri. Enerji sektörü bir ülkenin hem ekonomisi için hem de güvenliği için en kritik sektörlerden bir tanesi. Bunun bilinciyle kim hükümeti kurarsa kursun uzun vadeli stratejilerle devamlılık sağlanabilir" değerlendirmesinde bulundu.

"Köklü projeler etkilenmez"

Merkezi İngiltere'de bulunan Orta Doğu Enstitüsü Enerji Uzmanı Nasır Tamimi ise yeni hükümetle yenienerji politikalarının geliştirilebileceğini, ancak köklü projelerin bu durumdan etkilenmeyeceğini bildirdi. Tamimi, "Enerji politikalarının ne olacağı konusunda kesin bir fikir belirtmek zor. Koalisyon hükümeti kurulursa, batıya yönelme, Rusya'dan uzaklaşma gibi durumları görmek de şaşırtıcı olmaz" dedi.

Eski IMF Orta Doğu ve Asya Departmanı Uzmanı Zübeyir İkbal de Türkiye'nin enerji politikasını konsensüs ve bölgesel gelişmelerle tutarlı şekilde kurguladığını, dolayısıyla bu süreçte değişime uğramasını beklemediğini belirtti.

"Orta Doğu çökmedikçe mevcut stratejiyi değiştirmeye gerek yok" diyen İkbal, enerji politikasının en azından kısa vadede değişmeyeceğini kaydetti. 


AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler