YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Enerji piyasası gözünü Türkiye'ye çevirecek
Enerji piyasası gözünü Türkiye'ye çevirecek
06 Ekim 2014 11:13
Uluslararası Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Gürkan Kumbaroğlu, dünyanın enerji otoritelerinin enerji ekonomisinde en güncel gelişmeleri takip ederken, gözlerini Türkiye'ye çevireceğini söyledi.

Derneğin Türkiye ayağının başkanlığını yapan Kumbaroğlu, dünya çapında 100'ü aşkın ülkeden 4 bin 500 dernek üyesi arasında yapılan oylama ile Uluslararası Enerji Ekonomisi Derneğinin başkanlığına seçildi.

Kumbaroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, derneğe Türkiye'den bir başkanın seçilmesinin önemine dikkati çekerek "Başkanlığımla birlikte derneğin etkinliklerinde Türkiye'nin adı daha çok geçecek. Her etkinlikte konuşma yapacağım, üst düzey enerji yönetimiyle yakın temasta olacağım. Dolayısıyla Türkiye'yi konuşacağız, Türkiye ile ilgili çalışmalar hız kazanacak" dedi.

Derneğin aynı zamanda küresel bir lobi grubu gibi de değerlendirilebileceğini söyleyen Kumbaroğlu, misyonlarının enerji ile ilgili tüm kurumlar arasındaki iletişimi güçlendirerek sağlıklı kararlar vermeye katkı sunmak olduğunu söyledi.

Derneğin yapacağı çalışmalarla Türkiye'nin küresel enerji terminali olma potansiyelinin içinin daha da doldurulacağını dile getiren Kumbaroğlu, "Türkiye'nin bu noktada önünü açacak ekonomik analizlerin dünyanın önde gelen analistleri tarafından yapılıp tartışılması için aslında bir fırsat ortaya çıkmış olacak. Bunlar bizim konferanslarımızda zaten yapılıyor ancak başkan Türkiye'den olunca ilgi daha da artacak" diye konuştu.

Derneğin enerji ekonomisi alanında dünyanın en saygın grubu olduğunun altını çizen Kumbaroğlu, dernek üyelerinin arasında Nobel ödüllü bilim adamları, eski enerji bakanları, yüksek bürokratlar ve özel sektör temsilcilerinin bulunduğunu vurguladı.

Türkiye'deki enerji araştırmaları yapan kurumların ya sadece akademisyenlerden ya da sadece özel sektör temsilcilerinden oluşmasını bir eksiklik olarak niteleyen Kumbaroğlu, temel amaçlarının kamu, özel sektör ve akademisyenleri bir araya getirerek enerji alanında sağlıklı çözümler getirmek olduğunu vurguladı.

Derneğin üçü bölgesel biri de dünya çapında olmak üzere yıldadört konferans düzenlediğini belirten Kumbaroğlu, 2015'te yapılacak 38. Dünya Konferansı'na Antalya'nın ev sahipliği yapacağını sözlerine ekledi.

Merkezi ABD'de bulunan Uluslararası Enerji Ekonomisi Derneği, 1970'lerde ortaya çıkan petrol krizine çözüm üretebilmek amacıyla 1977 yılında kuruldu. Derneğin 100'ü aşkın ülkede yaklaşık 4 bin 500 üyesi bulunuyor.

 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler