YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
En pahalı kurbanlık İzmit’te en ucuzu Urfa’da kesilecek!
En pahalı kurbanlık İzmit’te en ucuzu Urfa’da kesilecek!
17 Eylül 2015 08:29
İzmit, kilo başına 20.5 TL’yle büyükbaşta en pahalı kurbanlık satılan il oldu. Küçükbaşta ise 10 TL’yle Şanlıurfa en ucuz kurbanın kesileceği şehir. Bu bayramda 850 bini büyükbaş olmak üzere 3 milyon 150 bin hayvan kurban edilecek

Kurban Bayramı’nda en pahalı kurbanlığın İzmit’te, en ucuzunun da Şanlıurfa’da kesileceği ortaya çıktı. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) raporuna göre, büyükbaşta kilogram başına 20.5 TL’yle İzmit en pahalı, kilo başına 13 TL ile afyonkarahisar ve karaman en ucuz kurbanlık satışı yapılan il oldu.

Küçükbaşta ise İstanbul Anadolu Yakası kilo başına 17.5 TL ile en yüksek, Şanlıurfa’da ise 10 TL ile en düşük fiyatlı kurbanlık satışı yapılıyor.

Büyükbaş hayvanda geçen yıla göre fiyatta en büyük artış da yine yüzde 64’le İzmit’te yaşandı. İzmit’i yüzde 53 artışla Antalya takip etti. İstanbul Avrupa Yakası’ndaki artış ise yüzde 39 oldu. Anadolu Yakası’ndaki fiyatlar ise geçen yıla göre yüzde 26 oranında arttı.

Küçükbaşta ise bazı illerde düşüş yaşandığı görülüyor. En büyük düşüş yüzde 13’le Şanlıurfa’da görüldü. En büyük artış ise yüzde 30’la Konya’da. İstanbul’da da küçükbaş kurbanlık fiyatlarında geçen yıla göre yüzde 29’luk artış var.

3.1 milyon kesim

TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, Kurban Bayramı’nda 850 bini büyükbaş, 2 milyon 300 bini ise küçükbaş olmak üzere 3 milyon 150 bin hayvan kesimi yapılacağını açıkladı. Bayraktar, bu yıl kurban fiyatlarının büyükbaşta 2 bin 700 lira ile 14 bin lira, küçükbaşta ise 400 lira ile 1400 lira arasında değişeceğini belirtti.

164 milyon TL kasaba gidecek

Şemsi Bayraktar, kurbanlıklardan elde edilecek derilerin ekonomik değerinin yaklaşık 81 milyon lira olacağını ve ekonomiye kazandırılan deri değerinin de 65 milyon lira civarında gerçekleşeceğini kaydetti.

Büyükbaş 250 TL

Bayraktar, bayramların kasaplar için önemli bir gelir kapısı olduğuna da işaret ederek, “Kasaplar, kesme, yüzme, parçalama gibi işler için küçükbaşta 50 lira, büyükbaşta ise 250 lira civarında para alıyor.  Vatandaşlar kurban kesimleri için kasaplara yaklaşık 164 milyon lira para ödeyecek” dedi.

 

MİLLİYET

 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler