YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
En çok ziyaret edilen 6. ülkeyiz
En çok ziyaret edilen 6. ülkeyiz
28 Mayıs 2014 19:24
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Türkiye'nin ziyaret edilen ülke açısından dünyada 6'ıncı sırada yer aldığını, 152 milyar dolarlık ihracat gelirinin yanı sıra 50 milyar dolarlık bir hizmet geliri sağladığını bildirdi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Türkiye'nin ziyaret edilen ülke açısından dünyada 6'ıncı sırada yer aldığını, 152 milyar dolarlık ihracat gelirinin yanı sıra 50 milyar dolarlık bir hizmet geliri sağladığını bildirdi.

Zeybekçi, Antalya'ya yaptığı ziyaret kapsamında Vali Sebahattin Öztürk'ü ziyaret etti. Zeybekçi, ziyarette yaptığı konuşmada, Antalya'nın bugün 10 yıl önce Türkiye'ye gelen toplam turist sayısından çok daha fazla turisti ağırlar duruma geldiğini söyledi. Türkiye'nin bu yıl 40 milyon turisti beklediğini ifade eden Zeybekçi, şunları söyledi:

"Türkiye ziyaret edilen ülke açısından dünyada 6'ncı ülke. Türkiye 152 milyar dolarlık ihracat gelirinin yanında yaklaşık 50 milyar dolarlık bir hizmet gelirini sağlayan bir ülke. Toplamda bizim dış gelirimiz hizmet ve ihracat ürünleriyle baktığımızda 200 milyar doları aşan bir gelirimiz var. Bunun hizmet gelirlerinden önemli bir bölümünü Antalya gibi Türkiye’nin hizmet ihracatında yüz akı illerden alıyoruz, bunun bir numarası da Antalya'dır."

Antalya'nın daha da önünün açılması gerektiğine işaret eden Zeybekçi, Antalya'nın turizm, tarım, sağlık, bilim alanlarında çok önemli avantajları bulunduğunu kaydetti. Zeybekçi, Antalya'daki yerel yönetimlerin gayretleriyle Antalya'nın daha da ileriye taşınacağını ifade etti.

Turizmin artık 4 mevsime yayıldığını ve bu durumun Antalya'nın cazibesini artırdığını söyleyen Zeybekçi, Antalya'ya daha fazla misafirin gelmesinin Antalya'nın ihracatının da daha çok önemli bir üs haline gelmesini sağlayacağını belirtti. Zeybekçi, bu doğrultuda serbest bölgelere daha fazla önem vereceklerini kaydetti.

Serbest bölgelerin dış ticarete önemi

Bakan Zeybekçi, Antalya İhracatçılar Birliği'ni ziyaret ederek, ihracatı yapılan ürünler hakkında bilgi aldı. Antalya'da çeşitli ziyaretlerde bulunacağını dile getiren Zeybekçi, bakanlığının bir kuruluşu olan Serbest bölgeyi gezeceğini söyledi.

Serbest Bölgelerin Türkiye'nin dış ticareti açısından çok önemli fonksiyona sahip olduğunu anlatan Zeybekçi, "Serbest bölgeler bugün de önümüzdeki dönemde de artan öneme sahip olacak. Serbest bölgeler, Türkiye’nin ihracatında, dış ticaretinde, üretiminde dünya ile rekabetinde çok farklı bir açılım olacak. Bu avantajımızı sonuna kadar kullanacağız" dedi.

Yeni serbest bölgelerin yapımı, mevcut serbest bölgelerin genişletilmesi, kullanılmayanların yeniden değerlendirilmesi yönünde çalışmalar yapacaklarını belirten Zeybekçi, bu konuda çok ciddi tedbirler alacaklarını kaydetti.

Antalya'da da ihracat konularında görüş alışverişinde bulunacaklarını söyleyen Zeybekçi, akşam da Rus medya temsilcileri ile bir araya gelip iki ülke arasındaki ticari gelişmeleri değerlendireceklerini söyledi.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler