YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Emzirme ödeneğini sadece kız çocukları alacak
Emzirme ödeneğini sadece kız çocukları alacak
Emzirme ödeneğini sadece kız çocukları alacak
01 Nisan 2008 / 21:59 Güncelleme: 01 Nisan 2008 / 00:00


Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanun Tasarı'nda TBMM Genel Kurulu'nda verilen bir önerge ile değişiklik yapıldı.


Buna göre SSK'lıların emekli olabilmesi için ödemesi gereken primgün sayısı, 9 binden 7 bin 200 güne indirildi.


TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı'nda, sosyal taraflarla varılan anlaşma gereği değişiklikler yapılıyor. Genel Kurul'da verilen değişiklik önergesiyle SKK'lılar için prim ödeme gün sayısı 9 bin günden 7 bin 200 güne indirildi. Verilen başka bir değiliklik önergesiyle, sigortalı kadın, sigortalı erkeğin çalışmayan eşi ile BAĞ-KUR'lulara verilecek emzirme ödeneğinin, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Yönetim Kurulu tarafından belirlenmesi kararlaştırıldı. Halen 50 YTL olarak ödenen emzirme ödeneğinin, tasarı ile 203 YTL'ye çıkarılması öngörülüyordu. Önergeyle, tasarıda yer alan evlenme ödeneğinin sigortalıların eşlerine verilmesi hükmü kaldırıldı. Bu ödeneği sadece kız çocukları alacak.


Yapılan başka bir değişiklikle de, işveren tarafından sigortalı işe giriş bildirgesi; inşaat, balıkçılık ve tarım işyerlerinde işe başlatılacak sigortalılar için en geç çalışmaya başladığı gün SGK'ya verilmesi halinde, sigortalılık başlangıcından önce bildirilmiş sayılacak.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler