YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Emsal teşkil edecek bir karar
Emsal teşkil edecek bir karar
17 Eylül 2010 08:26
İstanbul'da yaşaya bir işadamı hesabından başka bir hesaba para transferi yapıldığını fark edince bankaya giderek yanlışlığın düzeltilmesini istedi. Bankadan olumsuz yanıt alan şahıs mahkemeye başvurunca bakın nasıl bir karar çıktı?

Yargıtay, internet bankacılığı dolandırıcılığında emsal teşkil edecek bir karar aldı. Sanal ortam dolandırıcılarına parasını kaptıran müşterilerin yüzünü güldürecek karar, İstanbul'da yaşayan bir iş adamının bankasıyla yaşadığı anlaşmazlığın ardından alındı.

Power Elektronik firmasının sahibi Vedat Emanet özel bir bankanın Ümraniye şubesinde açtırdığı TL hesabından bilgisi olmadan para transferi yapıldığını fark etti. İnternet bancılığı kullanılarak 30 Kasım 2006 tarihinde hesabından 4 bin 950 TL'nin Karadeniz Ereğlisi'nde bulunan Sebahattin C. isimli şahsın hesabına aktarıldığını belirten Vedat Emanet, bankasına başvurarak gereken düzeltmenin yapılmasını istedi.

YASAL FAİZİYLE İSTEDİ

Banka yetkililerinin böyle durumlarda sorumluluğun hesap sahibinde olduğunu söylemesi üzerinde Emanet, avukatı aracılığı ile mahkemeye başvurdu. Avukat Aziz Genç, mahkemeye verdiği dilekçede, müvekkilinin mağduriyetine ilgisiz kalan bankanın olayda 'kusursuz sorumluluğu' bulunduğunu belirterek hesaptan çekilen paranın yasal faiziyle birlikte iade edilmesini istedi. Banka ise Emanet'in bilgisayarının ve şifresinin güvenliğini sağlayamamış olması nedeniyle mağdur olduğunu belirterek kusurlu oldukları iddiasını kabul etmedi.

MAHKEME İŞADAMINI HAKLI BULDU

Davanın görüldüğü İstanbul 1. Sulh Hukuk Mahkemesi ise makine mühendisi, hukukçu ve ekonomistten oluşan 3 kişilik bir bilirkişi heyetine konunun incelenmesi için talimat verdi. Bilirkişi, hazırladığı raporda internet ve telefon bankacılığı faaliyetlerinin güvenliğini sağlama görevinin bankalara ait olduğunu belirtti. Bankanın savunmasında yer alan 'sanal klavye' kullanımının şifrelerin gizliliğine katkı sağlayamayacağına dikkat çekilen raporda bazı casus programlar aracılığı ile tüm klavye hareketlerinin takip edilebildiği hatırlatıldı. Bilirkişi raporunda, Emanet'in internet bankacılığı şifresinin diğer şahısların eline geçmesinde her hangi bir ihmalinin ya da kusurunun bulunmadığı kanısına varıldığı belirtildi. (Yeni Şafak)

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler