YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Emlak vergisi kaldırılıyor mu?
Emlak vergisi kaldırılıyor mu?
01 Nisan 2013 10:08
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, emlak vergisi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 'OSB'lerde emlak vergisi olmasın' diyen sanayicelere, "bende ‘olmasın’ diyorum. Zaten emlak vergisi maliyeye gelmiyor. Emlak vergisini belediyeler alıyor. Hatta belediyeler, sanayiciye zulüm yapıyor zulüm." dedi.

Bakan Şimşek, Bursa Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) Sanayici ve İşadamları Dernekleri Platformu tarafından Almira Otel'de düzenlenen "Türkiye’nin Mali Portresi’nin Dünü-Bugünü-Yarını" konulu toplantıya katıldı.

Konuşmasının sonunda esnafın sorularını cevaplayan Bakan Şimşek, dolaylı vergiler ile doğrudan vergiler konusunda çalışmalar yaptıklarını belirtti. Şimşek, şunları ifade etti: "Bu durum kayıt dışılıkla yakından ilgilidir. Yer konusunda her türlü yardım yapıyoruz. Şunu da diyebilirim. ‘OSB’lerde emlak vergisi olmasın’ diyorsanız, ben de ‘olmasın’ diyorum. Zaten emlak vergisi maliyeye gelmiyor. Emlak vergisini belediyeler alıyor. Hatta belediyeler sanayiciye zulüm yapıyor zulüm. Nasıl zulüm yapıyor? Çünkü hele OSB dışındaki bir alanda emlak vergisi değeri 20 lira ise OSB’den 300 lira almaya çalışıyorlar. Bu son derece yanlış. Bunu değiştireceğiz. Yeni bir kanun yapmamız lazım. İtiraz yolunu açmamız lazım. OSB gibi alanlarda emlak vergisi diye bir verginin olmaması lazım."

Herhangi bir vergi affının gündemlerinde olmadığını dile getiren Bakan Şimşek, Perakende Yasası bekleyen esnaflar için de uyarıda bulundu. Şimşek, internet üzerinden alışverişlerin arttığına dikkat çekerek, herkesin kendini geliştirmesi gerektiğini vurguladı. Şimşek, meyve ve sebzelerin bile yakında internet üzerinden alınacağını sözlerine ekledi.

 

CİHAN

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler