YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Emlak vergisi ikinci taksit ödemeleri Kasım ayında
Emlak vergisi ikinci taksit ödemeleri Kasım ayında
24 Ekim 2015 00:25
2015 emlak vergisi ödemesi kapsamında ikinci taksit günü kasım ayında başlıyor.

Emlak vergisinin ikinci taksit ödemesi kasımda başlıyor. 2. taksit ödemeleri devletin herhangi bir ek süre durumu söz konusu olmazsa aralık ayının başında sona erecek. '1319' sayılı kanun gereğince emlak vergisi, taşınmazlar için sahipleri tarafından ödeniyor. Emlak vergisi ödemeleri 2 taksit şekilde gerçekleştiriliyor. Bu ödemelerden ilk taksit ödemesi haziran ayında yapılırken, ikinci taksit ödemesi ise kasım ayında yapılıyor.

ÖDEMELER NASIL YAPILIYOR

2015 emlak vergisi ödemeleri söz konusu taşınmazın bağlı olduğu belediyeye yapılıyor. Fakat belediye 'e-belediye' sistemi kullanıyorsa eğer, ödemeler internet üzerinden de yapılabiliyor. Ayrıca isteyenler PTT aracılığı ile vergi borcunu ödeyebiliyor.

ÖDEMEYENE YÜZDE 1.4 GECİKME ZAMMI

Emlak vergisini ödemeyenlere de gecikme zammı uygulanıyor. Bu zam oranı her ay için yüzde 1.4 olarak belirlendi. Emlak Vergisi Kanunu'nun 32'inci maddesine göre beyanname verilmemesi halinde vergi aynı kanun hükümleri uyarınca idarece tarh ediliyor ve vergi ziyaı cezası kesiliyor. İdarece yapılan tarhiyata ergi ziyaı cezası kesiliyor. Kesilecek ceza tutarı ziyaa uğratılan verginin bir katı olarak hesaplanıyor.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler