YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Emekliye zam yapılacak mı? Emekliye Ne kadar ve ne zaman verilecek? 2016
Emekliye zam yapılacak mı? Emekliye Ne kadar ve ne zaman verilecek? 2016
22 Haziran 2016 08:45
Emekliye zam müjdesi ile gelen haberlere göre SSK ve Bağ-Kur'dan emekli olanlar emekliye zam ne zaman verilecek merak ediyor. Emekliye zam Temmuz 2016 yılında birçok kişi tarafından soruldu. Emekliye zam var mı, ne kadar, ne zaman verilecek?

Herkesin merakla beklediği emekli maaşı bu yıl içerisinde 4. kez artırılıyor ve emekliye zam temmuz 2016 da geliyor. Emekliye zam Bağkur ve SSK'lılar için en azı 87 TL olmak üzere 380 TL'ye kadar artacak.

Yaklaşık 11 milyon emekliyi etkileyecek uygulama ile basında çıkan haberlere göre Bağkur ve SSK'dan emekli olup iş kuranlara da yeni bir zam geliyor ve Nisan Ayı'nda emeklilerden %10'luk kesinti de artık alınmıyor. Şubat Ayı'nda kaldırılan kesintiler maaşlara yansımaya başlıyor, bu artışlar da emekliye zam var mı sorularına neden oldu. Seyyanen zamdan sonra ard arda gelen zamlarla bu yıl adeta emeklilerin yılı oldu.

 Emekli olup halen Bağ-Kur kapsamında çalışmaya devam edenlerin maaşından yapılan yüzde 10'luk Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) kesintisi 10 Şubat itibariyle kaldırılırken, bu ekstra zam maaşlara yansımaya başladı. Halen Bağ-Kur kapsamında çalışan memur emeklileri, zammı bu ay aldı fakat bu uygulama başka bir işverenin yanında çalışan emeklileri kapsamıyor. Emekliye zam müjdesi ile gelen haberlere göre SSK ve Bağ-Kur'dan emekli olanlar emekliye zam ne zaman verilecek merak ediyor. SGK yetkilileri emekli maaşlarından yapıldığı idda edilen kesintilerle ilgili şunları söyledi: "Kurumumuzdan gelir, aylık ve ödenek alanların aylıkları, takip ve tahsili gereken alacaklar ile nafaka borçları dışında haczedilemez.

Emeklinin rızası olmadan nafaka borçları dışında aylığından kesinti yapılamaz." dedi. Yapılan iki yeni çalışma sayesinde işçi ve Bağ-Kur emeklileri ile halen kendi hesabına çalışan emekliler ekstra zam elde etti. Bunun yanı sıra emekliler için intibak düzenlemesi de yolda, bu şekilde emeklilerin gelir seviyesinin yükseltilmesi amaçlanıyor. Zamla ilgili sorulara ilişkin Ocak Ayı bilgileri arasında 4.567 TL olarak belirlendi, Temmuz Ayı için ise 4.795 TL belirlendi. Eğer yeni bir sistem uygulanırsa bunlarda kriter olarak yaş ve geçim durumu baz alınacak. Yaşlıların geçim sıkıntısı çekmemesi için daha yüksek zam yapılacak. Hem geçim sıkıntısı çeken hem de çok yaşlı olan kişilere en yüksek zam verilecek. Daha da önemlisi ise eğer bakıma muhtaç olan ve geçinmekte sıkıntı yaşayan bir emekli için %100 oranında zam yapılabilecek.

Eski Başbakan Davutoğlu, "Emeklilik şartlarında çok ciddi bir düzenlemeye bu anlamda gidiyoruz. Ayrıca, sağlık çalışanları için de emekli maaşı artışları için yeni bir çalışma yapacağız. Bu haktan halen emekli olanlar ile kanun yürürlüğe girdikten sonra emekli olacaklar da yararlanacak. Ayrıca, hekim ve diş hekimlerinin dul ve yetimlerinin de söz konusu artıştan yararlanmalarını sağlayacağız." demişti. Günümüzde ise seksen yaşının üzerinde emekli sayısı 800 bin civarında. Yeni zamlar hakkında merak edilen detaylar...

tl.jpg

EMEKLİYE ZAM MÜJDESİ TEMMUZ 2016 DA GELİYOR

Yapılan açıklamalara göre emekliye zam müjdesi ile maaşlar Nisan Ayı'nda artış göstecek. Eğer yeni bir sistem oluşturulursa bu sisteme göre çalışmakta olan emekliye zam Temmuz 2016 yılında 4. kez artacak. Ocak ayında diğer SSK ve Bağ-Kur emeklileri gibi %3.86 oranında ve ayrıca 100 lira zam alan emeklilerin 3 artışla kazancı, 203 - 595 lira arasında olacak. Temmuz zammı da %5 civarında olursa hem Bağkur'dan emekli olup hem de kendi işini yapan kişiler 247- 785 lira arasında artış olacak. Bakan Süleyman Soylu'nun açıklamalarına göre emekliye zam ard arda geliyor ve artış göstermeye devam ediyor. Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı raporlara göre SSK ve Bağkur emeklilerini için olan bu uygulama artık düzenli bir şekilde enflasyon oranlarına göre ayarlanacak. Enflasyon oranı Ekim'de yüzde 1,55, Kasım'da yüzde 0,67, Aralık'da ise yüzde 0,21 olarak gerçekleşti. Tüm bu oranların sonucunda altı aylık enflasyon oranı %3,81 oldu. Bu da demek oluyor ki SSK ve Bağkur emeklileri enflasyon oranından 3,81 oranında zam alacak. Emekliye zam ile ilgili Maliye Bakanı Naci Ağbal en düşük aylığı alan SSK işçi emekli aylığının ise %12,5 oranında bir artış olacağını belirtti.

Her yıl Ocak ve Temmuz ayı için belirlenen enflasyon zammı hemen hayata geçirildiği için ssk ve bağkur emeklileri hem bu zamdan hem de düzenli olarak verilen enflasyon zammı alacak. Eğer enflasyon Aralık ayında değişmese bile emekliye 3.65 oranında bir zam uygulanacak. Maliye Bakanı Ağbal: 'SSK işçi emekli aylığı %12.5, bağkur esnaf emekli maaşları %13.7, tarım bağkur emekli aylığı %16.7, memur emekli aylığı ise %6.5 oranında artırılacak." şeklinde ifade etmişti. Ayrıca emekli sandığı kapsamına göre üç aylık süreçte alanlar kesintiden sonra maaşlarına yansıyacak dönemde aylıklarını almış olanlar için de iade yapılacak. Bu iade için emeklilerin herhangi bir başvuruda bulunmasına da gerek yok. En yüksek emekli maaşı SSK'lılar için 3.814 TL olurken, bu maaşı alan emeklilerden Bağkur kapsamında çalışmaya devam edenlerin eline kesinti nedeniyle 3.431 TL geçiyordu.

Fakat bu kesinti kaldırılınca 3.814 lira geçmesi bekleniyor. Ahmet Davutoğlu sağlık çalışanları ile ilgili "Hekim sayısının yetersizliği nedeniyle Sağlık Bakanlığında çalışan hekimler için emeklilik yaşının 67'ye çıkarılması konusunda da yeni bir yasal düzenlememiz var. Hekimin kendi isteği, idarenin de onayıyla bu yaş her yıl bir yıl artırılarak 72 yaşa kadar çalışma hakkı elde edilmiş olacak. Hekimlerimiz nöbetlerden itibaren, ihtisastan itibaren zaten zor şartlarda ve sürekli dinamik çalıştıkları için 72 yaşında da Allah'ın izniyle şifa dağıtacak bedensel ve zihinsel kabiliyete sahiptirler, biz buna inanıyoruz." dedi. Yapılan bu zamlardan şirket ortağı olan emeklilerin de yararlanacağı belirtildi. Uzmanlar Temmuz Ayı'nda zammın %4-5 civarında olabileceğini tahmin ediyor.

EMEKLİ MAAŞI %4 ARTABİLİR OCAK - MAYIS ENFLASYONU 3.15 OLARAK AÇIKLANDI

Haziran Ayı'nın ortalarına yaklaşıldığından emekliler Temmuz Ayı'nda artacak olan maaşlar hakkında bilgi almak istiyor. Ocak ve Mayıs Ayı enflasyonu %3.15 olarak açıklandı. Enflasyona göre artan maaşların ise Temmuz Ayı'nda %4 oranında artması bekleniyor. Haziran Ayı enflasyonununda eklenmesi ile ilk 6 aylık enflasyon oranı %4 çıkar ise hem Bağkur hem de SSK'lılar için 35-152 TL arasında artacağı tahmin ediliyor. Emekli maaşları en düşük 874 lira, Temmuz Ayı'nda yapılacak zam eğer %4 oranında olursa 34 lira 99 kuruş artacak ve 909 lira 15 kuruşa kadar yükselecek. Memurlar için ise Temmuz enflasyon farkının ilk aylık oranını %6'yı aşması gerekmektedir. 

EMEKLİYE ZAM NE ZAMAN VERİLECEK

Emekliye zam ne zaman ödenecek sorusuna ilişkin Ordu Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Mehmet Yaşar Günay açıklama yaptı. Yaşar Günay Sosyal Güvenlik Destek Primi'nin 10 Şubat'ta kaldırıldığını söyledi. 10 Şubat'ta itibaren ödenen emekli maaşlarında kesinti olmadığını belirten Günay; "Emekli olduktan sonra ticari faaliyetine devam eden esnaflar ve şirket ortaklarının maaşlarından %10 destek primi kesilmekteydi. 10 Şubat tarihinden itibaren bu kesintiden vazgeçildi. 10 Şubat'tan bu yana yatan emekli maaşlarına farklar eklendi." diyerek emekliye zam müjdesi verdi.

EMEKLİYE ZAM NE KADAR 2016 YILINDA BELLİ OLDU

Ocak ve Şubat Ayı itibari ile emekliye zam ne kadar olacak sorusu tekrar gündeme geldi. Eşit anlamına gelen seyannen kelimesi kullanarak yapılan emekliye zammın, Plan ve Bütçe Komisyonu'nun da onayından geçmesinden sonra belli oldu. Bu yılın Ocak ayında zamlı olarak verilecek maaşlarda 122-494 TL arasında bir artış olacağı belirtildi. Emekli maaşı ne zaman ödenecek sorusu da kesinleşti ve 17 Ocak'tan itibaren 25'ine kadar tüm hesaplara yatmaya başlayacak. Emekliye çift maaş verilmesi ile bin 500 lira alan bir emekli Ocak ayında bin 657 lira alacak. Memur emeklilerinde ise bu maaş doksan liraya kadar yükselecek. Ayrıca yüz liralık artışa ek olarak da verilecek maaş zammın %3 üzerinde olacağı belirtildi. Bir çok insanı ilgilendiren bu uygulama resmi gazetede yayınlandıktan sonra bağkur ve ssk emeklisi olanlara aylık yüz lira seyyanen zam olarak yansıyacak ve eğer emekli aylıkları düşük kişilere de ikinci kez yüz liralık bir seyannen ödeme yapılacak. Maaşlar tarım esnaf emeklilerinde 971 TL, emeklilerinde 745 TL, 5510 sayılı kanunun çıkmasından sonra emekli olanlar için 839 TL, eğer bu kanundan önce emekli olduysanız 1.22 olacağu tahmin ediliyor.

Tüm bunların belirlenmesinde enflasyonun etkisi büyük olduğu için Aralık ayındaki enflasyon oranı artı çıkarsa zam miktarı da o oranda yükselecek. Emekli maaşı öğrenme işlemleri için ise yine e-devlet resmi sayfası olan türkiye.gov.tr'ye girilmesi gerekiyor. Sayfaya girdikten sonra bilgilere kolayca ulaşmak mümkün. Aylık hesap uygulaması ile üç bin altıyüz prim günü kişiler sorgulama yapabiliyor. Bunun içinde şifreniz yoksa PTT şubesinden şifre almanız yeterli olacaktır. Eğer var ise yukarıda verdiğimiz adreslere girerek SGK gün sayısı, bugüne kadar ödediğiniz miktarı ve primlerin kaç gün üzerinden yattığını öğrenmeniz mümkün

. Eğer bir işverenin yanında çalışıyorsanız SGDP kesintisi sizleri etkilemeyecek. Bu kesintinin kaldırılması SSK hizmet akdiyle çalışanlar, kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar, emekli sandığı kamu görevlileri gibi kişileri etkileyecek ve onlardan artık kesinti yapılmayacak. emekliyeö xrmc öe

EMEKLİ MAAŞI VEFATI HALİNDE NE OLACAK?

Eğer yeni bir sisteme geçilirse çalışan ya da çalışabilecek olan emeklilere biraz daha düşük zamlar gelebileceği belirtiliyor. Bunun yanı sıra emekli maaşı alan kişi vefat ederse yüksek maaş varislere kalmayabilir ve asıl maaşı almaya devam edebilirler. 

EMEKLİYE ZAM TEMMUZ AYI'NDA VE 2017'DE DE ARTACAK

Emekliye zam müjdesi ile ilgili açıklama yapıldı. Bağkur ve SSK'lılar için 4 Temmuz'da açıklanacak olan enflasyon oranları oldukça önemli. Enflasyona göre verilecek olan zamlar 6 aylık baz alınarak belirlenecek ve zam olarak maaşlarda kendini gösterecek. Memurlar emeklileri için ise 2017 yılında Temmuz Ayı'nda %4, Ocak Ayı'nda %3 zam yapılacak. Yirmi beş yıldan emekli olan mühendis ve mimarların maaşı ise yaklaşık olarak 2.426 liradan 2.548 liraya çıkacak. Eğer enflasyonda farklılık olursa bu maaşlara da yansıyacak.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler