YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Emekliye zam müjdesi
Emekliye zam müjdesi
02 Ocak 2010 06:55
Emekliye zam müjdesini Başbakan Erdoğan verecek

Çalışma Bakanlığı, emeklilere 2010 yılında yapılacak zam oranını belirlemek için bir plan hazırladı. Buna göre, düşük maaş alan emeklilere yüksek oranlı zam öngörülüyor. Oran yüksek olunca Başbakan zammı bizzat açıklamak istedi. Emekliye zam oranları Salı günü açıklanacak

Hükümetin emeklilere, düşük maaşlara yüksek, yüksek maaşlara düşük oranlı zam planı Başbakan Erdoğan’ı bekliyor. Çalışma Bakanı Ömer Dinçer, hazırlanan zam planının Başbakan Erdoğan’a sunulduğunu ve rakamların Erdoğan tarafından Salı günü gerçekleşecek AKP Grup toplantısında açıklanacağını söyledi.

Hükümet, emeklilere 2010 yılında yapılacak zamla ilgili planı hazırlarken mevzuata göre enflasyon oranını temel alan yüzde 4 oranını esas aldı ancak bu oranın üzerine çıkıldı. Özellikle düşük maaş alan emekliler açısından yüksek oranlı zam öngörüldü.

Bu kapsamda emekli maaşlarına birden fazla oranlarda ve kademeli zam planı hayata geçirilecek. Farklı maaş gruplarındaki emekliler farklı oranlarda zam alacak.

Bakanlık kaynakları, bu zam planıyla emekli maaşları arasındaki makasın kapatılmasına çalışılacağını belirtiyor. Ancak maaşlar arasındaki makas bu zam planıyla tamamen kapatılamayacak. Bakanlık, Maliye Bakanlığı’yla birlikte yürüttüğü ve halen devam eden “maaşlarda intibak” düzenlemesiyle emekli maaşları arasındaki çelişkili rakamları tamamen değiştirmeye hazırlanıyor. Ancak bu çalışmanın oldukça kapsamlı olması nedeniyle bir süre daha devam edeceği vurgulandı.

Zam yüksek olunca...

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Çalışma Bakanı Ömer Dinçer’in üzerinde beraber çalıştığı zam planının geçtiğimiz hafta Başbakan’a sunulduğu ve Erdoğan’dan onay aldığı belirtiliyor. Bu kapsamda Erdoğan’ın zamları kendisinin açıklamak istediğini belirttiği vurgulandı. Emeklileri sevindireceği düşünülen bu oranları Başbakan’ın Salı gününe kadar beklemeyerek, haftasonu da açıklayabileceği kulislerde konuşuluyor.

Emeklinin gözü İntibak Yasası’nda

Çalışma Bakanlığı’nın Maliye Bakanlığı ile birlikte gerçekleştirdiği İntibak Yasası’na ilişkin çalışması da sürüyor. İşçi emeklileri ile memur emeklileri arasındaki maaş farkının kaldırılmasına yönelik ’intibak’ düzenlemesi, kapsamlı bir çalışma olması nedeniyle bir süre daha beklenecek. Konuyla ilgili bilgi veren kaynaklar, işçi emeklilerinin intibakı ile ilgili 5 ayrı sistem olduğunu, 1980 öncesi, 1988, 1998, 2000 ve 2008 öncesine ilişkin farklı sistemlerin yürürlükte bulunduğunu vurguladılar. Kaynaklar tüm sistemin uyumlaştırılmasının zor bir süreç olacağını belirttiler.

Yürütülen çalışmada, aynı emeklilik koşullarına sahip olmalarına rağmen farklı emekli aylığı alanların durumu ele alınıyor. İntibak düzenlemesiyle aynı süre çalışıp aynı prim gün sayısıyla emekli olanların maaşları arasındaki uçurumun giderilmesi üzerinde duruluyor.

Örneğin şu an 7 bin 200 gün primle emekli olan biri 1.100 TL civarında maaş alırken, 2000 yılı öncesinde aynı prim günü ile emekli olan biri halen 700-800 TL civarında maaş alıyor. Yeni düzenlemede bu farklılıkların giderilmesi hedefleniyor.

Kimler faydalanacak?

* Düzenlemeden 5 milyon 193 bin emekliden, 2000 yılından önce SSK’dan emekli olan 3 milyon kişi yararlanacak. Dul ve yetim aylığı alan emekliler mevzuat gereği daha düşük iyileştirme alacak. Diğer emeklilerin alacağı iyileştirme ise daha yüksek olacak.

Ne kadar zam gelecek?

* Maaşlarda ortalama 100-150 TL civarında iyileştirme yapılacak. Dul ve yetim aylığı alan emeklilerin maaşı 50 TL civarında artacak.

Şu an fark ne kadar?

* Şu an 7 bin 200 gün primle emekli olan biri bin 100 TL civarında maaş alıyor. Ancak 2000 yılı öncesinde aynı prim günü ile emekli olan biri halen 700-800 TL civarında maaş alıyor.

SİSTEM DÜZENE MUHTAÇ
 // ŞÜKRÜ KARAKAYA
2000 YILINDAN ÖNCE EMEKLİ OLDUM TAVANDAN PİRİM ÖDENDİ BİR FİİL 25 SENE 4 AY ÇALIŞTIM EMEKLİ MAAŞLAR PİYASAYA GÖRE DÜŞTÜ EVET HÜKÜMET BAŞIMIZIN TACI FAKAT HAYAT ŞARTLARI KARŞISINDA EMEKLİ OLARAK ZORLANMAKTAYIZ SOSYASL DEVLET ANLAYIŞINI YETKİLİLERİMİZ BU KONUDA DUYARLI OLMASINI İÇTENLİKLE İSTİYORUZ ÖZALDA ORTA DİREK ÜZERİNE YÜKLENDİ SONUÇ KAYBETTİ. HÜKÜMETİ YÖNETENİ SEVİYORUZ VE SAYIYIYORUZ UNUTMAYACAĞINI ÜMİT EDYORUZ. ALLAH KOLAYLIK VERSİN....
02 Ocak 2010 13:05
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler