YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Emekliye yaz müjdesi
Emekliye yaz müjdesi
28 Şubat 2016 19:00
Bu yaz aylarında iki ayrı maaş artışı emeklilerin yüzünü güldürecek. Emekliler, Haziran ayında promosyonlarını, Temmuz ayında ise hem enflasyon hem de toplu sözleşme zamlarını hesaplarında görecek.

Emekliler bu yaz aylarında iki ayrı maaş artışına kavuşacak. Öncelikle Haziran ayında 500 lira ve üstünde olması beklenen promosyonlarını alacak. 

Ardından da Temmuz'da hem enflasyon hem de toplu sözleşme zamlarını hesaplarında görecek. Çalışma Bakanı Süleyman Soylu önceki gün yaptığı açıklama ile emeklilere promosyon müjdesi vermişti. Soylu, "300 TL baz olur, 500 TL'nin üzerine çıkmak için çaba sarf ederiz" dedi. 

Emeklilerin hakkı olan bir promosyon için çaba harcadıklarını belirterek, şöyle konuştu: "Uygulamaya geçirilmesiyle ilgili biz yazdan önce bitirmek istiyoruz. Miktarla ilgili olarak ise benim aklımda aslında arzu ettiğim var, gerçekçi olan var ve şu an verilen var. 

Arzu ettiğim olursa çok güzel olacak." Pazarlıkların Haziran ayında tamamlanması ve ödemelerin başlaması bekleniyor. 

ENFLASYON FARKI 

Haziran ayında gerçekleşecek promosyon ödemesinden bir ay sonra ise Temmuz'da maaş zamları gündeme gelecek. SSK ve Bağ-Kur emeklileri bu aya kadar oluşacak 6 aylık enflasyon farkını maaşlarında görecek. 
Gerçekleşen enflasyonlara bakıldığında uzmanlar bu oranın yüzde 4 ile 5 arasında olmasını bekliyor. Böylece Temmuz ayında maaşlara yüzde 5 zam olacak. 

Memur emeklilerinin zammı ise kesin. Onlara toplu sözleşmeden kaynaklanan yüzde 5'lik zamları yapılacak. Eğer 6 aylık enflasyon bu rakamın üzerinde oluşursa ayrıca fark da alacaklar.

foto(18).jpg

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler