YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Emekliye verilen zammın detayları netleşti
Emekliye verilen zammın detayları netleşti
26 Nisan 2015 11:37
Emeklilerin, yapılacak zamdan sonra enflasyon farkı alacakları da kesinleşti. İşçi ve Bağ-Kur emeklileri 6 aylık enflasyon kadar fark alırken, memur emeklileri ve memurlar ise yüzde 3'ü geçen miktarı alacak. Farkın yüzde 5'i bulması bekleniyor.

11 milyona yaklaşan emeklilerin bekledikleri enflasyon farkı ödemeleri kesinleşti. Uzmanlar ilk 3 ayda yüzde 3.03 çıkan enflasyonun yaz aylarında düşse bile 6 aylık farkın yüzde 4-5 aralığında olacağını belirtiyor. Bu da işçi ve Bağ- Kur emeklilerine direkt yansırken, memurlara ve memur emeklilerine yüzde 3'ün üstündeki kısım olarak yansıyacak.

Emekliler normal zamlarının haricinde böylece enflasyon farkından da bir zam almış olacak. Bu yıl sadece memur emeklileri değil, işçi ve Bağ-Kur emeklilerinin de önemli bir bölümü yapılacak seyyanen zamdan faydalanacak. Maaşı bin lira ve altında olan işçi ve Bağ-Kur emeklilerine 100 lira zam verilecek. Bin liranın üzerindeki maaşlar ise bin 100 liraya tamamlanacak. Yüksek maaş alan emeklilere ise sadece enflasyon farkı ödenecek.

Uzmanların tahmini

Memur emeklileri ise Temmuz'da yüzde 3 zam alacak. Yüzde 3'ün üzerindeki enflasyon ise fark olarak maaşlara yansıyacak. Uzmanlar ilk üç ayda yüzde 3.03 çıkan enflasyonun Temmuz'da yüzde 4-5 olma ihtimalinin belirdiğini söyledi.

900 liraya 145 lira

Bu durumda işçi ve Bağ-Kur emeklileri Temmuz'da iki zam alacak. Maaşı 900 lira olan bir Bağ-Kur ya da işçi emeklisi enflasyon yüzde 5 çıktığı varsayılırsa ilk olarak 45 lira enflasyon farkı alacak. Bu emeklimize 100 lira da seyyanen zam yapıldığında maaşı 1050 lirayı bulacak. Memur emeklisi ise yüzde 3 zammının üstüne yine enflasyon yüzde 5 çıkarsa yüzde 2'lik de farkı olacaktır.

Kimler zam alacak?

Esnaf Bağ-Kur emeklileri

Tarım Bağ-Kur emeklileri

SSK işçi emeklileri ? Malulen emekliler ? Memur emeklileri (yüzde 3)

Dul ve yetimler

Kimler fark alacak?

Memur emeklileri

Esnaf Bağ-Kur emeklileri

Tarım Bağ-Kur emeklileri

SSK işçi emeklileri

Malulen emekliler

Dul ve yetimler

emekliye zam
 // reşit serdar altıntop
türkiye ekonomisini düze çıkaran, ekonomik ve siyasi anlamda güçlü bir türkiye oluşturan akp nin 1100- ll40 lira alan işçi emeklilerini de sevindirecek bir düzenleme yapmasını bekliyorum....
27 Nisan 2015 Pazartesi 20:43
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler