YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Emekliye torba yasa müjdesi
Emekliye torba yasa müjdesi
14 Eylül 2014 11:00
Torba Yasa birçok kesimle birlikte emeklileri de sevindirdi. Emeklinin destek primi faizleri silinecek, ana para yapılandırılacak. Milyonlarca çalışan kadın ve madenci ise erken emekli olacak.

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Torba Yasa 20 milyondan fazla insanın hayatını kolaylaştıracak. Bunların arasında emekliler de var. Yasa, çalışan emeklilerden veya kendi işini yapan Bağ- Kur emeklilerinden kesilen Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) ile ilgili borçları da yapılandırma kapsamına aldı.

Böylece milyonlarca emekliyi zora düşüren bu borçların da faizleri ve gecikme cezaları silinerek ana para yeniden yapılandırılıp taksite bölünecek. Emekliler eğer bir işyerinde çalışıyorlarsa SGDP kesintisi işveren tarafından ödeniyor. Ama emekli kendine ait bir işyeri açarsa bu kez yüzde 15 oranındaki kesinti emeklinin maaşından yapılıyor.

Emeklilerin birçoğu bu faaliyetlerini bildirmediği için kurum geriye doğru borç çıkartıyor. Bu borçları biriken milyonlarca emekli şimdi nefes alacak. Çoğu küçük esnaf olan bu emekliler borçlarını 18 taksitte ve iki ayda bir ödemelerle 36 aylık vadeyle ödeyerek kurtulabilecek. 

Erken emeklilik geldi 

Yasa ayrıca yaşlı vatandaşları ve engellileri de sevindirecek. Özellikle 65 yaş üstü yaşlılık maaşı alanlara çeşitli sebeplerden dolayı fazla yapılan ödemeler geri alınmayacak. Engelli maaşı alanlara yapılan yersiz ödemelerin de geri alınmasından vazgeçiliyor. Yasa ayrıca çalışan annelere, borçlu Bağ-Kur'lulara, madencilere ve gurbetçilere de erken emeklilik imkanı getiriyor.

Torba yasa ile SSK'lılara tanınan doğum borçlanması hakkı genişletildi. Artık Bağ-Kur'lu ve memur kadınlar da doğum borçlanması yapabilecek. Doğum borçlanması yapılabilecek çocuk sayısı da 2'den 3'e çıkarılıyor. Böylece çalışan anneler emeklilik için 6 yıl kazanabilecek.

Çok sayıda Bağ-Kur'lu yapılandırma düzenlemesi sayesinde emekli olabilecek. Borcunu yapılandıran Bağ-Kur'lular, bu şekilde günleri tamamlanıyorsa emeklilik işlemlerini başlatacak. Yaklaşık 1.3 milyon Bağ-Kur'luya borçlarını yapılandırma fırsatı veren yasayla, son 5 yılında işçi olarak çalışanlara işçi statüsünde emeklilik yolu açılıyor. 

Yaş şartı indirildi

Madenciler için 55 olan emeklilik yaşı da 50'ye iniyor. Yıpranma hakkı da düşünüldüğünde yeraltında çalışan bir madencinin emeklilik yaşı 43'e kadar inebilecek. Mavi Kartlı olarak adlandırılan gurbetçilere de SGK'ya davasız borçlanma hakkı getirildi. Mavi Kartlı gurbetçiler, dava açmadan yurt dışındaki süreleri borçlanabilecek.

100 lira 18 liraya indi

Torba Yasa araç sahiplerini de sevindirdi. Yasaya göre, araç muayenesini 1 yıl geciktirmiş bir otomobil sahibi, 100 TL gecikme cezası yerine yaklaşık olarak 18 TL ödeyecek. 10 yıldır muayeneye gelmeyen bir traktörün ödeyeceği gecikme cezası ise, 510 TL yerine, yaklaşık olarak 62 TL'ye inecek.

Düzenleme, yürürlüğe girmesinden itibaren 31 Aralık 2014 tarihine kadar geçerli olacak. Araç muayenesini zamanında yaptırmamış araç sahipleri, geç kaldıkları her ay için muayene bedelinin yüzde 5'i oranında ceza ödemek durumundaydı. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün 2013 rakamlarına göre, Türkiye'de 5 milyonu aşkın araç, yasalarla zorunlu olmasına rağmen muayeneye gelmiyor.

TÜVTÜRK Genel Müdürü Kemal Ören, "Uzun süredir araçlarının muayenesini yaptırmamış araç sahipleri, araçlarını satmak istediklerinde, yüksek gecikme cezasıyla karşılaşabiliyordu. Bu düzenleme onlar için de büyük bir fırsat yaratıyor. Cezaları indirimli ödeyecekler" dedi.

Akademisyenlere zam Ekim'de

Üniversitelerdegörev yapan öğretim üyelerinin maaşlarında ve özlük haklarında yapılacak iyileştirmelerle ilgili sona gelindi. Ekim ayında gündeme gelmesi beklenen torba yasa ile akademisyenlerin maaşlarına zam yapılması da sağlanacak. Bu konuda açıklamalarda bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu tarih olarak Ekim ayının ortasını gösterdi.

Davutoğlu şunları söyledi: "Hissedilir bir iyileştirme planlıyoruz. Ekim ayı ortalarında nihai noktaya geliriz. Ekim ayı içinde, ekonomik şartlarımızın el verdiği ölçüde hissedilir bir iyileştirme yapmayı planlıyoruz."

 

TAKVİM

Güvenlik Soruşturması Silah Gibi Kullanılıp Atamalar Iptal Ediliyor
 // Muhammed Erkam ve 121 arkadaşı
Sayın Cumhurbaşkanım,Kıymetli AK Partimiz Bizler Açıktan Ataması Yapıldığı Halde Atamamdan Basit Cezalardandan Dolayı Güvenlik Soruşturması Olumsuz Sonuçlandı Diye Müşteki Olduğumuz halde Adalete Başvurduğum Konular Dahi Bahane Edilerek Ataması sürekli Iptal Edilmiş 122 kişiden oluşan Adalet bakanlığı Ceza infaz Kurumları Memurlarıyız İç Hukuk Yollarının Hepsini Tükettik Sayın Cumhurbaşkanımız,Başbakanımız Adalet bakanımız sizi çok seviyoruz bizi AİHM ye kul olmaktan kurtarın buna son verin...
14 Eylül 2014 Pazar 14:27
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler