YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Emekliye kötü haber
Emekliye kötü haber
27 Ağustos 2010 10:15
Bankalar SGK’ya bu formülü sundu ancak SGK kabul etmedi

Bankalar emekliye promosyon verebilmek için SGK’ya “Emekli maaşlarını birkaç gün önce yatırırsanız promosyon verebiliriz” formülünü sundu, ancak SGK kabul etmedi. Bankalarla SGK arasında hesaplanan promosyon emekli başına ortalama 25 TL’de kaldı. Ancak bu rakamı düşük bulan bankalar, ‘Sadaka mı veriyorsunuz diye tepki toplarız’ endişesini taşıyor.

SGK ile bankalar arasında, maaşlar karşılığında emekliye promosyon ödenmesine dönük pazarlıklardan sonuç çıkmazken, ödemenin sağlanmasına dönük ilginç yöntemler de masaya geldi. Geçtiğimiz hafta SGK’yla bir araya gelerek bir toplantı yapan banka yetkilileri, promosyon ödenebilmesi için emekli maaşlarının bankalara bir kaç gün erken yatırılması önerisini gündeme getirdi. Buna göre, emekli maaşlarının bankalara en az 4 gün erken yatırılmasının emekliye promosyon ödenmesini sağlayacağı hesaplandı. Ancak SGK yetkilileri bankaların bu önerisini kabul etmedi.

Maaşlar erken yatsın

Emekli maaşları karşılığı bankalara ayda ortalama 6.2 milyar, yılda da toplam 75 milyar lira yatıran SGK’nın bu öneriyi kabul etmesi halinde bankalar, emekli maaşlarından bir gelir elde etmiş olacak. Bu durumda da promosyon ödeme noktasına gelebilecek. Ancak SGK’nın zaten yüklü ödemelerini oluşturan emekli maaşlarının “Gününden önce bankaya yatırılsın” önerisinin kabulüne imkansız gözüyle bakılıyor.

Tepkiden çekiniyorlar

Öte yandan özel bankaların hiç yanaşmadığı emekliye promosyon ödemesinde, kamu bankaları da imkanlarını zorlayarak çok küçük tutarlarda promosyon ödemeyi teklif ettiler. Bu kapsamda emekli başına yıllık ortalama 25-35 lira bandında bir promosyon ödemesi gündeme geldi. Ancak banka yöneticileri bu tutarların, emeklide yükseltilen beklentiyi karşılamaktan uzak olduğunun farkında. Bu nedenle bu kadar düşük tutarda ödeme yaparak tepki toplamak yerine, promosyon ödemesi konusunu kapatmak şimdilik bankalara daha rasyonel geliyor. Bu gelişmeyle ilgili bilgi veren bir banka yöneticisi, bankalarla SGK arasında hesaplanan promosyonun emekli başına ortalama 25 TL’de kalmasının, bankalar için toplamda yüksek bir tutara ulaştığını, ancak kişi başına düşük olduğunu, bu durumda da “Sadaka mı veriyorsunuz diye tepki toplarız” endişesi taşıdıklarını belirtiyor. (Vatan)

İYİ haber nezaman...?
 // mucit48
İMF nin uşaklarından iyi haber ne zaman çıkacakki...?
www.depremerkenuyari.com...
27 Ağustos 2010 22:21
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler