YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Emekliye ek gelir yolda
Emekliye ek gelir yolda
17 Ağustos 2015 08:11
2 milyon memur emeklisine aile yardımı için karar bu hafta verilecek

Milyonlarca memur ve memur emeklisini ilgilendiren toplu sözleşme maratonu devam ediyor. 2016 ve 2017 yılı zamlarının yanı sıra kamu görevlilerine ve emeklilere ek gelir oluşturacak pek çok talep de toplu sözleşmede ele alınıyor. Bu taleplerden biri de aile yardımı. 2 milyon memur emeklisine aile yardımı ödenmesi, bu hafta karara bağlanacak.

EMEKLİLİKTE KALKIYOR

Talep kabul edilirse, memur emeklileri de memurlar gibi her ay aile yardımı alabilecek. 2016 ve 2017'de maaşları toplu sözleşmede belirlenecek tutarda artacak olan memur emeklileri, aile yardımına da vize çıkarsa ekstra zam almış gibi olacak. Memurken ödenen aile yardımının emeklilikte de verilmesi kararlaştırılırsa, önemli bir ek gelir imkanı oluşacak. Halen memurlara çalışmayan eşi için 177.30 lira eş yardımı ödeniyor. Çocuk yardımı tutarı ise 0-6 yaş için 41.60, 6 yaş üstü için 20.80 lira olarak uygulanıyor. Bu durumda eşi çalışmayan 2 çocuklu bir memur emeklisi, her ay 218 lira aile yardımına kavuşacak.

TUTARLAR DA ARTSIN

Memur emeklilerine de memurlar gibi aile yardımı ödenmesi gerektiğini belirten Memur-Sen, 1 Ocak'tan itibaren tutarların da artırılmasını istiyor. 1 Ocak'tan itibaren eş yardımı tutarının 275 liraya çıkarılmasını talep eden Memur-Sen, çocuk yardımının da her yaş için 75 lira yapılmasını öneriyor. Bu talep kabul edilirse, eşi çalışmayan 2 çocuk sahibi memur emeklisi 425 lira eş-çocuk yardımı alabilecek.

GÖZLER ZAM PAZARLIĞINDA

Toplu sözleşmede önemli haftaya girildi. Memurların ve memur emeklilerinin 2016 ve 2017 yılı zamları için ya bu hafta uzlaşma sağlanacak ya da konu hakem heyetine taşınacak. Kamu İşveren Heyeti'nin ilk teklifini yeterli bulmayan konfederasyonlar, rakamın yukarı çekilmesini istiyor. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Kamu İşveren Heyeti'nin 2016 için yüzde 4+4, 2017 için yüzde 3+3 zam teklifinin kamu görevlilerini mutlu etmekten uzak olduğunu ifade ederek, teklifin memurların beklentisi oranında artırılmaması halinde müzakerelerin ilerleyemeyeceğini söyledi. Yalçın, "Teklifte refah payı yok. Maaşlar arasındaki makası daraltma fonksiyonu olan taban aylığa zam yok" dedi.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler