YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Emekliye 3 müjde
Çalışma Bakanlığı emeklileri sevindirecek konuları gündemine aldı. Bakanlığın masasındaki çalışmalarda emekli ve adaylarına 3 müjde yer alıyor.
Emekliye 3 müjde
01 Kasım 2013 / 07:19 Güncelleme: 01 Kasım 2013 / 11:45

Başta maaş ayarlaması olmak üzere birçok konuda haklarının iyileştirilmesini bekleyen emeklilere müjde niteliğinde düzenlemeler yolda.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın masasında, emekli ve emekli adayları için, 3 önemli düzenleme bulunuyor.

Üzerinde çalışılan düzenlemeler, emekli ve emekli adaylarına önemli avantaj sunuyor. Çalışmalar bittiğinde emeklilerin geliri artacak, yaşı bekleyenlere de emeklilik kapısı açılacak. Promosyondan intibak ödenmesine ve ekstra zamma kadar üzerinde çalışılan 3 önemli düzenleme şöyle...

1- Ekstra zam heyecanı

Emekli olduktan sonra tekrar bir işte çalışmaya başlayan yaklaşık 1.5 milyon kişinin ekstra zam bekleyişi sürüyor. Şu an emekli çalışanlardan yüzde 15 oranında Sosyal Güvenlik Destekleme Primi (SGDP) tahsil ediliyor. Bu kişilere yapılan kesinti karşılığında yüzde 2'lik bir zam yapılması öngörülüyor. Bu uygulama yürürlüğe girdiğinde emeklinin maaşı ekstradan yüzde 2 artacak.

2- 2000 sonrasına intibak

Hükümet 2000 yılından önce emekli olanların maaşını intibak yasasıyla düzeltti. Bu emekliler 350 lirayı bulan maaş zammı almışlardı. Emekli dernekleri, 2000-2008 yılları arasında emekli olanların da mağdur olduğunu belirterek, onlara da intibak verilmesi için çalışma başlattı. Çalışma Bakanlığı konuyu gündemine taşıdı.

3- Promosyon çalışması

Memurlar gibi emeklilerin de maaş promosyonu alması için çalışmalar sürüyor. Memur- Sen'in toplu sözleşme masasında gündeme taşıdığı promosyon talebini Çalışma Bakanı Faruk Çelik olumlu karşıladı. Bankalar promosyon ödemesine sıcak bakmasa da bakanlık yöneticilerinin çalışmalarının olumlu sonuçlanması bekleniyor.

 

TAKVİM

SDGP ZULMÜ
 // DÜNYANIN EN KUL ADAMI
Hükümete açık uyarıda bulunuyorum. Bu SDGP zulmünü bitirin! Cumhurbaşkanlığı'na ve BİMER'e de aynı ikazları yaptım ama olumlu bir cevap alamadım. Zulümdür, kul hakkıdır bu. Bu SDGP ve GSS (emekli oğluyum) bizi perişan etti. 10 gün tok, 20 gün aç yaşıyoruz. Yüzde 2 lik zamla, bu emeklilerden yüzde 2 bile oy alamaz.
Not: Ak Parti'liyim...
01 Kasım 2013 Cuma 12:37
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler