YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Emekliye 104 milyar ödeyeceğiz
Emekliye 104 milyar ödeyeceğiz
09 Mart 2012 20:15
Bakan Çelik: 9,7 milyon emekliye bu sene 104 milyar lira maaş ödeyeceğiz
Türkiye'deki işçilerin yüzde 60'ının sendikalı olduğu iddialarını yalanlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, emekli ve çalışan sayılarına açıklık getirdi.

Bu sene 9 milyon 972 bin emekliye, yıl sonunda 104 milyarn lira maaş ödeyeceklerini belirten Çelik, kıdem tazminatıyla ilgili düzenlemenin önümüzdeki gürnlerde yeniden Meclis gündemine geleceğini açıkladı.

Bakan Çelik, sendikalaşma oranıyla ilgili iddalar için de "Külliyen yalan. 880 bin sendikalımız var. Bunların da 567 bini toplu sözleşme hakkını hak ediyor. Bunun 180-200 bin işçinin özel sektörde sendikalı olduğu tablosuyla karşı karşıyayız. Artık bu sahte tablolardan kurtulalım. Sanal tablolardan kurtulalım. Gerçekçi verilerle ilişkilerimizi sürdürelim." dedi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD)'nin 76. Genel İdare Kurulu'nun toplantısı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in katılımıyla Bursa'da yapıldı. Bakanlığın gündeminin yoğun olduğunu söyleyen Çelik, Meclis'ten geçerek cumhurbaşkanını onayladığı emeklilerin intibak yasasına değinerek, "Türkiye'de 9 milyon 972 bin emekli var. Aktif olarak çalışanının sayısı 17 milyon 300 bin. 1,9 aktif ve pasif oranı var. Halen bir çalışan 2 emekli oranın yakalayamadık. Gelişmiş ülkelerdeki bu dengenin 4'e bir olması gerekirken, tablo bu. Bu emeklilere 2010 yılı sonu itibariyle yıllık 104 milyar TL maaş ödeyeceğiz." diye konuştu.

İntibak meselesini yüzde 100 adil olmadığını kaydeden Çelik, "Bu mümkün değil. Başka yollu çıkış var mı? Başka türlü düşünceler yeni intibakları gerektirecekti. Sorunları karşımıza çıkaracaktı. Bu şekilde en iyisi. Emekliler için hayırlı olmasını temenni ediyorum" ifadelerini kullandı.

Kamu çalışanlarının, bakanın ve hükümetin değil, masada belirlenecek zamlarla maaşını alacağını ifade eden Çelik, şunları kaydetti: "Uyum yasası ile ilgili çalışmaların seçim sonrasında başlatarak, konfederasyonlarla yoğun çaba ile bakanlar kuruluna taşıdıklarını belirterek, "2 milyon 600 bin kamu çalışanımız var. Buraya yapılacak zam birçok bakanlığı ilgilendiriyor. TBMM'ye geldi. Geçtiğimiz hafta alt komisyondan, plan ve bütçe komisyona geldi. Bu hafta burada görüşüldükten sonra genel kurula indirerek, nisan ayında kamu çalışanları bir arala gelerek 2012 zammını hangi oranda olacağını belirleyeceğiz."

SENDİKALAŞMA RAKAMLARI KÜLLİYEN YALAN

Türkiye'de 880 bin sendikalı olduğunu, bu sayılarla ilgili bazı ilginç rakamların söylendiğini ifade eden Çelik, "Bizim şu anda sendikalı olabilecek çalışan işçi sayısı 10 milyon 400 civarında. Sendikalı çalışan olarak çalışma bakanlığı verilerinde görülen. 5 milyon 400 bin işçi gözüküyor. Bunların da 3 milyon 200'ünün sendikalı olduğu 2009 bakanlık verilerinde gözüküyor. Sendikalı. Türkiye'de yüzde 60'ının sendikalı olduğun görüyoruz. Bunu bakan olarak komisyonlarda ve meclisin kürsüsünde söylüyorum. Doğru mu? Külliyen yalan. 880 bin sendikalımız var. Bunların da 567 bini toplu sözleşme hakkını hak ediyor. Bunun 180-200 bin işçinin özel sektörde sendikalı olduğu tablosuyla karşı karşıyayız. Artık bu sahte tablolardan kurtulalım. Sanal tablolardan kurtulalım. Gerçekçi verilerle ilişkilerimizi sürdürelim. Bu düşünceyle SGK verilerini esas alınmasını yasal düzenleme ile gerçekleştirdik. Bu verilere baktık ki bu tablo karşımıza çıktı. 800 bin sendikalı var. 3 milyon 300 bin resmiyette var. Barajı yüzde 10'u gösterirsek, bütün sendikalar kapanıyor. Demokrasi diyor isek, hak arama ilk insandan beri başladı." diye konuştu.

Artık dünün Türkiyesinin olmadığını anlatan Bakan Çelik, sendika baraj rakamlarını da değerlendirdi. Çelik, "Ne işçisiz fabrika ne de patronsuz işçi ve işveren olmayacağını herkes biliyor. Yüzde 20 barajı üzerinde konunu içeriğini anlamadılar. Madem SGK veriler gerçek veriler, bu barajı makul düzeye çekmek gerekiyor. Şu andaki yüzde 3 baraj eşittir, yüzde 10 barajdır. Burada yaptığımız değerlendirmede mevcut yetkili sendikaların 5 yıl bu haklarını koruması için geçiş maddesi koyduk. 5 yıl içinde 3-2-1 diyerek birde sabitleşmesi konusunda karar verdik. Buna gelince. Farklı değerlendirmeler oldu. Baraj bir oldu. İş dünyası eleştirilerde bulundu." diye ifade etti.

Kıdem tazminatının fona dönüştürmesinin hükümet programında olduğunu söyleyen Bakan Çelik, şöyle devam etti: "Çalışma şartlarının çok çok dışında, çok zor şartlarda ekmek mücadelesi verdiklerini kıdem tazminatı fonu meselesi TBMM'ye taşıyacağız. Bakanlık zor bir iştir. Bir gün geliyor gününüz ve saatiniz doluyor. Hiç kimse bu koltukta çakılı kalmıyor. Bir yerde uzlaşacağız."

 

(CİHAN)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler