YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Emeklinin geliri ne kadar artacak?
Emeklinin geliri ne kadar artacak?
18 Aralık 2014 11:00
Ocak'ta memur emeklisinin maaşı yüzde 3 artacak. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zammının ise yüzde 3.45 olması bekleniyor. Ancak promosyon beklentisi de var. Merakla beklenen asgari ücrette ise karar haftaya kaldı.

Emekliler için Ocak ayı zam ayı olacak. Hem memur emeklilerinin hem de SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşı yeni yılın ilk ayında artacak. Emekliler, zammın yanı sıra Ocak ayında promosyon müjdesi gelmesini bekliyor.

İpucu programdan

Memur emeklilerinin alacağı zam, toplu sözleşmede belirlenmişti. Tüm memur emeklileri, Ocak ayında memurlar gibi yüzde 3 zam alacak. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak zammı ise ayın başında açıklanacak enflasyon verileriyle belli olacak. 2014'ün ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon kadar, SSK ve Bağ- Kur emeklilerinin maaşında artış yapılacak. Bunun 5 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon belli oldu. Temmuz-Kasım döneminde enflasyon yüzde 2.79 çıktı. 2015 yılı programı SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranına ilişkin ipuçları içeriyor. Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) devredilen SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarının önceki 6 aylık enflasyon tahminine göre Ocak'ta yüzde 3.45 artırılması öngörülüyor.

Ya promosyon ya da dava

Ocak'ta zamlı maaşlarını alacak emekliler, promosyon müjdesi verilmesini de bekliyor. Bu konuda SGK'yı dilekçe yağmuruna tutan emekliler, kurumun Ocak ayında bankalarla bu konuda anlaşma yapmasını istiyor. Yılda bir maaş banka promosyonu bekleyen emekliler, eğer Ocak ayı ortasına kadar sonuç çıkmazsa bankalara promosyon davası açmayı planlıyor.

Yeni asgari ücret haftaya kaldı

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, dün ikinci toplantısını yaptı. Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nda (TİSK) yapılan toplantıya 5'i işçi, 5'i işveren, 5'i de devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişi katıldı. Komisyonda işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını TİSK temsil etti. Toplantıda Kalkınma Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı ve Türkiye İstatistik Kurumu yetkililerinin sunduğu veriler ele alındı. Taraflar, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun üçünü toplantısını 25 Aralık'ta Türk-İş'te gerçekleştirecek.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler