YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Emeklilere zam müjdesi
Emeklilere zam müjdesi
19 Ocak 2011 09:38
SGK Başkanı Emin Zararsız, zamlı maaşların Şubat ayında ödenebileceğini açıkladı..

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Emin Zararsız, emekli maaş artışlarının, Torba Yasa’ya eklenen bir hükümle yasalaşacağını ancak Ocak ayına yetişmediği için maaşların Şubat ayında ödenebileceğini açıkladı.

Zararsız, “Yasanın yetişmesi halinde ilave zamlarla belirlenen yeni emekli maaşları Şubat ayında ödenebilecek” dedi. Kurumun gerekli hazırlıkları tamamladığını belirten Zararsız, Ocak ayından itibaren oluşacak maaş farklarının da emeklilere yasanın yürürlüğe girmesinden sonra ödeneceğini söyledi. Zararsız, emekli maaşlarına 2010 yılı başında yapılan 60 liralık ilave zammın bir yılda 3 milyar 42 milyon lira ek maliyet yarattığını da belirtti.

Türkiye’nin bütçesini gören AB parmak ısırdı

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıkladığı Türkiye’nin 2010 bütçe rakamları AB’yi de etkiledi. AB Komisyonu’nun aday ve potansiyel aday ülkeler için hazırladığı ekonomik değerlendirme raporunda Türkiye’nin 2010 yılı bütçe performansının “beklenenden çok daha iyi olduğu” vurgulandı. 2010’un ilk 11 ayını kapsayan bütçe verilerini değerlendiren raporda, “Özellikle dolaylı vergileri önemli ölçüde destekleyen iç talepteki sağlam toparlanma nedeniyle 2010 yılında bütçe performansı beklentilerden çok daha iyi performans gösterdi” denildi.

Yılın ilk 11 ayında vergi gelirlerindeki yüzde 37’ye varan artışa karşın harcamalardaki artışın yüzde 15’de kalmasına dikkati çekilen raporda, böylece Türkiye’nin faiz dışı fazlasını 3’e katladığı ve merkezi bütçe açığını yarıya indirmeyi başardığı vurgulandı.

Raporda 2009 yılında gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 5.7’si düzeyindeki bütçe açığının geçen yıl yüzde 4.7 olan hedefe rağmen yüzde 3’ler düzeyine indirildiği not edildi. Maliye Bakanı Şimşek, 2010 bütçe açığının yıl sonu itibarıyla yüzde 3.6 düzeyinde kaldığını açıklamıştı. (Vatan)

yazıklar olsun
 // mustafa gül
Bu AK Parti hükümeti memleketi mahvetti, yazıklar olsun onlara....
19 Ocak 2011 23:56
emeklilere eksik zam
 // Gariban emekli
Emeklilere geldiği zaman maaş zamları her sene ya oltaya yada torbaya takılyor,Resmen emeklilerle dalga geçiyor bunlar,Zaten emeklileri öcü gibi görüyor bu devlet,Kendilerine gelince yasa hemen o akşam çıkıyor yazıklar olsun bizi yönetenlere yan gelipde devleti sömürenlere,SSK Başkanı zararsız emekliye verilen zamın devlete yük getirdiğini söylüyor sadece emeklimi bu yükü getiriyor, devlete,Seçimler iyiki yanaşıyor önceden oylarımızı verdik şimdi asla vermem....
19 Ocak 2011 22:24
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler