YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Emeklilere büyük müjde
Memur-Sen, emekli kamu görevlilerine çocuk ve aile yardımı verilmesi konusunda hükümetle büyük oranda anlaştıklarını açıkladı
Emeklilere büyük müjde
29 Kasım 2013 / 11:50 Güncelleme: 29 Kasım 2013 / 15:51

Yaklaşık 2.6 milyon ve 1.9 milyon memur emeklisinin heyecanla beklediği Kamu Personeli Danışma Kurulu toplantısı dün gerçekleştirildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in başkanlığındaki toplantıya, Memur-Sen Başkanı Ahmet Gündoğdu, Türkiye Kamu-Sen Başkanı İsmail Koncuk ve KESK Başkanı Lami Özgen'in yanı sıra kamuda yetkili sendikaların genel başkanları ile ilgili kurumların bürokratları katıldı. Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, toplantı öncesi, milyonlarca kişiye müjde verdi.

Müjdeli haberler verdi

Tonbul, 15 Ocak 2005'ten sonra göreve başlayan memurlara 1 derece verilmesi, disiplin affı getirilmesi, ikramiyelere 30 yıllık süre sınırlamasının kaldırılması ile emekli kamu görevlilerine çocuk yardımı ve aile yardımı ödenmesi konularında hükümetle büyük oranda anlaştıklarını söyledi.

Tonbul, "Birinci çocuğa 50, ikinci çocuğa 50, üçüncü çocuğa 250 TL verilebilir. Bu kapsamda çalışılıyor" dedi.

Emeklilere aile yardımı ve çocuk yardımı verilmediğini vurgulayan Tonbul, bu konunun düzeltileceğini dile getirdi. Tonbul, 4C'lilere kadro verilmesi taleplerinin halen devam ettiğini kaydetti. Gündemde olan evlenme yardımı taleplerinin uygun görüldüğünün altını çizen Tonbul, Aile Bakanlığı'nın bunu kredi olarak düşündüğünü fakat, hibe istediklerini belirtti.

Doğu'da çalışana teşvik

Kamu Personeli Danışma Kurulu'nda memurlara ilişkin çok sayıda konu masaya yatırıldı. Toplantıda Memur-Sen'in masaya getirdiği konulardan bazıları şöyle:

15 Ocak 2005'ten sonra göreve başlayan/başlayacak kamu görevlilerine bir derece verilmesi.

14 Şubat 2005'ten sonra işlenen fiillere bağlı olarak verilen disiplin cezalarının affına ilişki düzenleme yapılması.

Kamu görevlilerinin izin haklarına ilişkin şart ve sürelerde değişiklik yapılması.

KİT personelinin izin sürelerine ve izinlerinin ertesi yıla devrine ilişkin düzenleme yapılması.
İstihdamda zorluk çekilen bölgeler ve uygulamaya konulan rotasyon ve zorunlu bölge hizmeti uygulamalarının kapsam ve sürelerinin yeniden değerlendirilmesi.

İstihdamda zorluk çekilen bölgelerde görev yapan/görev yapmak isteyen kamu görevlilerine yönelik teşvik ödemesinin başlaması.

Resmi tatillerde ve hafta sonu tatillerinde görev yapan kamu görevlilerinin ücret ve izin hakları.

Kadın kamu görevlilerine yönelik pozitif ayırımcılık uygulamaları (doğuma dayalı aylıklı izin süresinin artırılması, çocuk için ilave kademe, emeklilik yaşı ve hizmet süresinde her çocuk için indirim, çocuk için ilave kademe verilmesi).

Aile yardımına ilişkin tutarın artırılması.

İstihdamda zorluk çekilen il/ilçelerde görev yapan-görev yapmak isteyenlere aileçocuk yardımı tutarlarının artımlı olarak ödenmesi.

Kamu görevlilerine ilk evliliklerinde evlilik yardımı yapılması. 

Kamu görevlilerinin çocuklarına yönelik ücretsiz kreş uygulaması.

4C statüsünde istihdam edilen kamu görevlilerinin görev yaptıkları kurum önceliğinde öğrenim durumlarına ve yeterliklerine uygun kadrolara atanması.

Promosyon

Memur-Sen'in toplantıda masaya getirdiği konulardan bazıları şöyle:

Emeklilere maaş promosyonu.

Emekli ikramiyesinin hesabında 30 yıllık hizmet süresi sınırlamasının kaldırılması.

Emekli kamu görevlilerine aile ve çocuk yardımı ödenmesi.

Emekli maaşının hesaplanmasında 'ek ödeme', 'döner sermaye' ve benzeri ödeme kalemlerinin dikkate alınması, tazminat yansıtma oranlarının yükseltilmesi.

Engelliye düzenleme

Meclis'e sunulan torba teklife göre; korumalı işyerlerinin kurulması teşvik ediliyor. Engelliler Hakkında Kanuna göre; kurulan korumalı işyerlerinde istihdam edilen engelli çalışanlar için yapılan ücret ödemelerinde 5 yıl süreyle yüzde 100 indirim uygulanacak.

 

TAKVİM

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler