YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Emekliler ayrımın kalkmasını istiyor
Emekliler ayrımın kalkmasını istiyor
05 Ekim 2014 11:40
Emekliler için Ocak ayı maaşlarının artacağı bir döneme rastlıyor. Memur emeklileri zam alacak. İşçi ve Bağ- Kur'lular ise enflasyon farkı. Emekliler ayrım kalksın istiyor.

10 milyondan fazla emekli için yıl içinde 2 ay önem kazanıyor. Bunlardan birisi Temmuz diğeri ise Ocak. Bu 2 ayda emeklilerin maaşlarında artışlar yaşanıyor. Bu artışlardan memur emeklileri daha fazla yararlanırken, işçi ve Bağ-Kur emeklilerinin zamları enflasyona bağlı kalıyor.

Memur emeklileri ise toplu sözleşmelerde ortaya çıkan zam oranlarından diğer memurlarla birlikte yararlanıyor. Üstüne de oluşursa enflasyon farkını alıyor. Fakat işçi ve Bağ-Kur emeklilerinin böyle bir şansı bulunmuyor.

Çıkan 6 aylık enflasyon kadar zam alabiliyorlar. Oysa 2008'de yapılan reform ile tüm kurumlar Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında birleştirildi. Buna rağmen hala hem emeklilik şartlarında hem de zamların belirlenmesinde farklılıklar uygulanmaya devam ediyor.

Bağ- Kur'lular daha geç emekli olurken, daha az maaş alıyor. Memur emeklileri farklı statüde değerlendiriliyor. 

Çağrıda bulundular

İşçi ve Bağ-Kur emeklileri bu ayrımın kaldırılarak 10 milyon emeklinin aynı anda toplu sözleşmeye girmesi gerektiğini belirtiyor.

Emekliler, "Madem aynı çatı altında birleştik neden ayrım yapılıyor? Ocak 2015'te biz de memur emeklileri ile birlikte aynı zam oranlarını alalım. Bu adaletsizlik ortadan kalksın" dediler.

 

TAKVİM

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler