YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Emekliler ayaklandı
Emekliler ayaklandı
07 Ağustos 2010 11:27
Memura maaşların yatırılması karşılığında promosyon ödeyen bankalar, aynı uygulama için emeklilere ayak diriyor.

Emekli dernekleri, Çalışma Bakanlığı ile bankalar arasında sürdürülen görüşmelerden sonuç çıkmaması üzerine, SGK yönetimine, 'Siz de o zaman promosyonu kabul etmeyen bankalara maaşlarımızı yatırmayın' çağrısında bulundu. Zaman'ın haberine göre, yaklaşık 9 milyon emekliyi umutlandıran banka promosyonu yılan hikâyesine döndü.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile bankalar arasında süren görüşmelerden hâlâ sonuç çıkmaması, emeklileri hayal kırıklığına uğrattı.

Emekli dernekleri, promosyon ödemesi için ayak direyen bankalara tepki gösterirken, SGK'dan maaşlarının bu bankalara yatırılmamasını istedi.

Devlet, 9 milyon 317 bin emekliye yılda 75 milyar TL'lik emekli maaşı ödüyor. Bankalar ise bu dev pastadan kâr etmediklerini öne sürüyor. Emeklilerin büyük bölümü maaşlarını bankamatik kartlarıyla çekiyor. Bu sebeple her ay 10 TL'nin altındaki tutarlar çekilemiyor. Her emeklinin 7 lirasının bankada kaldığı hesaplandığında ayda 63 milyon, yılda ise 756 milyon lira bankalarda kalıyor.

İşçi emeklilerinin maaşları da her ayın 19'unda bankalara yatırılıyor. Bankalar ise bu maaşları, her ayın 25'ine kadar peyderpey ödüyor. Buna maaşını birkaç gün çekmeyen, harcadıkça çeken ve birkaç ay bankada bekletenler de eklendiğinde maaşların önemli bir bölümünün bankalarda kaldığı ortaya çıkıyor. Bankalar bu parayı işleterek ciddi kârlar elde ediyor. Ancak bankalar, bu tabloya rağmen emekliye promosyon ödemek istemiyor. Bankalar daha önce promosyon ödemedikleri gibi maaşlar karşılığında devletten ayrıca komisyon alıyordu. SGK, 2009'da komisyon ödemeyi kesti. Böylece bankalara yılda ödenen 278 milyon lira kasada kaldı.

SGK, emekli maaşı için bu yıl bankalara toplam 75 milyar TL aktaracak. Hastane, eczane ve medikal firmalara da yine bankalar üzerinden 32 milyar liralık ilaç, tedavi ve araç gereç ödemesi yapılacak. Kurumun bankalar aracılığı ile yaptığı prim tahsilatı tutarı da 60 milyar lirayı buluyor. Diğer gelir ve gider kalemleri ile birlikte SGK'nın bankalar üzerinden yaptığı işlem hacmi, 2010 yılında 205 milyar olarak gerçekleşecek. Emekli dernekleri, SGK'nın bu dev rakamı, bankalara karşı pazarlık unsuru olarak kullanmasını öneriyor. Emeklilerin maaş promosyonuna ilişkin süreç devam ederken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, memurların maaş promosyonunu düzenleyen genelgeye emeklilerin de eklenmesini istemişti. Bu kararla emekliye promosyon için gerekli hukuki altyapı hazırlanmıştı. Ancak Çalışma Bakanı Ömer Dinçer'in bir soru önergesine verdiği cevap, emekliler arasında endişeye yol açtı. Dinçer, bankaların operasyonel maliyetlerinin yüksek olduğu gerekçesiyle promosyon ödemeye yanaşmadığını söylemişti. Emekliler, bu açıklamanın bankalara güç vereceğinden endişeli. Emekli Bir-Sen Başkanı İsrafil Odabaş, 10 TL'nin altındaki tutarların çekilememesi sebebiyle önemli bir bakiyenin bankalarda kaldığına dikkat çekiyor. Odabaş, bankalarla görüşen SGK yetkililerinin ise emeklinin hakkını yeterince savunmadığını düşünüyor. Kurumun isteksiz tavrının bankalara güç verdiğini belirtirken, SGK'nın promosyon vermeye yanaşmayan bankalarla çalışmayı kesmesi halinde sonuç alınabileceğini ifade ediyor. (Akşam)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler