YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Emekli ucuz ev hayaline kavuşuyor
Emekli ucuz ev hayaline kavuşuyor
17 Nisan 2015 11:19
Emekliler ev hayaline bir adım daha yaklaşıyor... Daha önce TOKİ'yle bu konuda görüşen Emekliler Derneği, şimdi de Çalışma Bakanı Çelik'ten ev talep etti. Bakan Çelik, konuyu Başbakan Davutoğlu'na ileteceğini söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, Türkiye Emekliler Derneği'ni ziyaret etti. Ziyarette Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün'ün taleplerini dinleyen Bakan Çelik, ardından görüşmeye ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Çelik, emeklilerin ev sahibi olma yönündeki talebini Başbakan Ahmet Davutoğlu'yla bir araya geldiğinde kendisine aktaracağını ifade etti. Emekli maaşlarıyla ilgili soruya ise Bakan Çelik, "Emekliler kesinlikle enflasyona ezdirilmedi, ezdirilmeyecek. Enflasyonun çok üzerinde artışlar oldu. Bundan sonra da devam edecek bu" yanıtını verdi.

400-500 TL taksit gündemde

Emekliler bu gelişmeyle birlikte ev umutlarına bir adım daha yaklaşmış oldu. Bu konuda Türkiye Emekliler Derneği daha önce de Aile Bakanlığı ve TOKİ'yle görüşmüş ve üçlü protokol imzalama kararı almıştı. Dünya Bankası'ndan da destek alınarak hayata geçirilecek projeyle emekliler 400-500 lira gibi makul taksitlerle ev sahibi olabilecek. Türkiye Emekliler Derneği'nin önerisiyle hayata geçecek projeyle emekliler kira öder gibi uygun fiyat ve taksitle ev sahibi olabilecek. Proje, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) işbirliğiyle gerçekleşecek. Projenin hayata geçirilmesi, milyonlarca emekliyi her ay bir maaş kadar olan kira derdinden kurtaracak.

Yeni konutlar yaşlılara özel

EMEKLİ aynı zamanda yaşlı ve potansiyel yaşlı grubu. Üretilecek evlerin tamamen yaşlıların yaşam standardına uygun olacağı belirtildi. Çevre düzenlemesi, yürüyüş alanları, sağlık ihtiyaçları, banyoları, tuvaletleri ve aydınlatmaları, yürüyüş alanları ona göre tasarlanacak. Asansörler sedye girecek şekilde olacak. Yani tamamen yaşlının yaşam kalitesini yükseltecek, sosyal ihtiyaçlarını da karşılayacak siteler üretilecek.

TOKİ olumlu yanıt verdi

Dernek yetkililerinin TOKİ yönetimine sunduğu taleplere, olumlu yanıt gelmişti. Ancak TOKİ, bu konuda Aile Bakanlığı ve Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü'nün de katılımıyla üçlü bir protokol imzalamayı önerdi. Bunun üzerine TÜED yetkilileri Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü'yle bir görüşme yaptı.

Olması gereken
 // battal çakır
O yaşa gelmiş insanlar evin vadesini nasıl dolduracak.Ki onlara kalıcı bir yer yerine kiralık daha ucuz yerler ayarlansa (Bakım,Torunlar için park,Fizik terapi için havuzlar,Saunalı Büyük çok odalı bir dinlenme tesisi... gibi) bir yer olması lazım.Evi almaya kalmaları tuhaf olmuş.Zaten bir ayağı yaşlılık yüzünden çukurda insanlar.Bari son anlarını ev almak için değilde o güçsüzlük anında bakılmaya harcasın....
17 Nisan 2015 Cuma 12:46
11:36
 // Hüseyin sertagac
İNŞAALLAH. çok iyi olur.binlerce emekli var kıralarda surunen .diğer Toki projelerine yaklaşması bile çok zor emeklinin, (hem fiyatlari,hem taksitleri çok yüksek,emekli maaşına gore).çok Hayır dua alırsınız. Allah yardımcınız olsun.selamlar....
17 Nisan 2015 11:36
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler