YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Emekli maaşlarının düşük olmasının sebebi...
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ''Emeklilerimiz düşük bir gelire mecbur kaldıysa bunun müsebbibi popülizmdir. Demirel’in 1991 yılında popülizm sonucu emekli yaşını 38’e kadar indirmesidir. O dönemde de SSK’nın Genel Müdürü Kılıçdaroğlu’dur" dedi.
Emekli maaşlarının düşük olmasının sebebi...
02 Mayıs 2015 / 08:52 Güncelleme: 02 Mayıs 2015 / 09:00

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, katıldığı televizyon programında, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Seçimlerden sonra Türkiye’yi kriz beklediğine ilişkin iddiaların sorulması üzerine Şimşek, bunların maksatlı, asılsız, mesnetsiz iddialardan oluşan senaryolar olduğunu söyledi.

Şimşek, şunları kaydetti:

Bozuk saat bile değiller

''En kötü yılımız, IŞİD bütün ticari kanallarımızı tıkamış, en büyük ticaret ortağımız Avrupa krizde, Rusya’da bir kriz baş göstermiş, bütün bu faktörlere rağmen Türkiye geçen sene gelişmekte olan ülkeler ortalaması Çin, Hindistan hariç daha hızlı büyüdü. Avrupa’yla arayı kapattı.

Halbuki Türkiye ile ilgili analizlere bakarsanız, gerek paralel çevrenin dışarıda oluşturmaya çalıştığı intiba gerekse Türkiye karşıtlarının belli çevrelerin sürekli bir şekilde yazıp çizdiği konuların... Yani bozuk saat dahi günde iki kez doğruyu gösterir. Bunlar bozuk saat kadar dahi değiller. Dolayısıyla bunlar maksatlı iddialardır.''

Emeklilerimiz düşük gelire mecbur kaldıysa...

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ''Bugün eğer emeklimiz düşük bir gelire mecbur kaldıysa bunun müsebbibi popülizmdir. Sayın Demirel’in 1991 yılında popülizm sonucu emekli yaşını 38’e kadar indirmesidir. O dönemde de SSK’nın Genel Müdürü Kılıçdaroğlu’dur. Kılıçdaroğlu popülizmi çok iyi biliyor'' dedi.

Kriz lügatımızda yok 

Şimşek, ''Türkiye, siyasi istikrarı koruduğu müddetçe, reform yaptığı sürece kriz bizim lügatımızda yok. Seçim belirsizliği ortadan kalkar kalkmaz, ben inanıyorum ki Türkiye ekonomisi hızlanacak, büyüme hızlanacak çünkü ertelenmiş bir tüketim var, ertelenmiş yatırımlar var'' dedi. Şimşek, dolara dönük bir endişelerinin olmadığını da ifade etti.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler