YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Emekli maaşına 600 TL promosyon müjdesi
Emekli maaşına 600 TL promosyon müjdesi
15 Şubat 2016 11:13
Maaş aldıkları bankalardan promosyon almak isteyen yaklaşık 10 milyon emekliye müjdeli haber kamu bankalarından geldi. Emeklilerin maaş ödemelerini yapmak isteyen devlet bankaları tekliflerini 600 lira promosyona kadar çıkardı.

Emeklilerin maaş ödemelerini yapmak isteyen bankalar arasında yarış kızışınca kamu bankaları atağa geçti. Yaklaşık 10 milyon emeklinin beklediği maaş promosyonunda 600 lira rakamı konuşulmaya başlandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, yılda yaklaşık 125 milyar liralık maaş ödemesi yapılan emekliler için Ziraat Bankası'nın da aralarında bulunduğu bankalarla sıkı bir pazarlık yürütüyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, "Promosyon bizim vaadimiz. İki katına çıkarmayı amaçlıyoruz" dedi.

TEKLİF İKİ KATINA ÇIKTI

Emeklilere promosyon verilmesine ilişkin ilk protokol geçen yıl Denizbank'la imzalandı. Sosyal Güvenlik Kurumu ve Denizbank arasında imzalanan protokole göre, emekli aylıklarını üç yıl bu bankadan almayı kabul eden vatandaşlara bir defaya mahsus olmak üzere 300 lira promosyon veriliyor. Emekliye maaş ödemek isteyen bankalar bu kez tekliflerini yukarı çekti. Memur-Sen ise bu rakamın 900 liraya çıkarılabileceğini savunuyor.

YILDA 450 BİN EMEKLİ

Emeklilere maaş ödemesi dağılımında kamu bankaları yaklaşık yüzde 80'lik paya sahip bulunuyor. PTT ile bu oran yüzde 90'a ulaşıyor. Özel bankaların payı ise yüzde 10 civarında. Yılda yaklaşık 400- 450 bin kişinin emekli olduğu düşünüldüğünde bugüne kadar mesafeli davranan bütün bankalar promosyonla ilgilenmeye başladı. Çalışma Bakanı Süleyman Soylu, promosyon konusunda titiz bir çalışma yürüttüklerini belirterek, son aşamalara geldiklerini söyledi. Soylu, "Çabamız emeklilerimizin bundan en fazla istifade etmesine yönelik. Ziraat Bankası dahil kamu bankaları ile görüşüyoruz. İnşallah emeklilerimiz bu süreçten istifade eder. Onların cebine girecek her kuruş sistemin duygusal yönünü takviye eder. Bu bizim vaadimiz. İki katına çıkarmayı amaçlıyoruz" diye konuştu.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler