YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Emekli Maaşı Ne Kadar Oldu, Ne Zaman Ödenecek? 2016
Emekli Maaşı Ne Kadar Oldu, Ne Zaman Ödenecek? 2016
12 Ocak 2016 17:39
Emekliler zammın ardından birçok konuyu merak ediyor.Temmuz ve Ocak ayı içerisinde artacak olan 2016 emekli maaşı ne zaman ödenecek sorusunu da beraberinde getirdi. Emekli Maaşı 2016'da Ne Kadar Oldu, Ne Zaman Ödenecek?

Emekli maaşı ne kadar oldu merak ediliyordu. 2016 emekli maaşı ne zaman ödenecek sorusunun açıklamaları herkes tarafından yakından takip ediliyor.

Temmuz ve Ocak ayı içerisinde artacak olan2016 emekli maaşı ne zaman ödenecek sorusunu da beraberinde getirdi. Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı raporlara göre SSK ve Bağkur emeklilerini için olan bu uygulama artık düzenli bir şekilde enflasyon oranlarına göre ayarlanacak. 

EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLDU VE NE ZAMAN ÖDENECEK

Emeklilere yepyeni müjdeler geliyor ve yeni yılla birlikte bu yenilikler hayata geçirilmeye hazırlanılıyor. Eşit anlamına gelen seyannen kelimesi kullanarak yapılan emekli maaşı zammı Plan ve Bütçe Komisyonu'nun da onayından geçmesinden sonra belli oldu. Emekli maaşı ne kadar oldu sorusundan sonra 2016 yılının Ocak ayında zamlı olarak verilecek maaşlarda 122-494 TL arasında bir artış olacağı belirtildi. 2016 emekli maaşı ne zaman ödenecek sorusu da kesinleşti ve 17 Ocak'tan itibaren 25'ine kadar tüm hesaplara yatmaya başlayacak. Emekliye çift maaş verilmesi ile bin 500 lira alan bir emekli Ocak ayında bin 657 lira alacak.

Memur emeklilerinde ise bu maaş doksan liraya kadar yükselecek. Ayrıca yüz liralık artışa ek olarak da verilecek maaş zammın %3 üzerinde olacağı belirtildi. Bir çok insanı ilgilendiren bu uygulama resmi gazetede yayınlandıktan sonra bağkur ve ssk emeklisi olanlara aylık yüz lira seyyanen zam olarak yansıyacak ve eğer emekli aylıkları düşük kişilere de ikinci kez yüz liralık bir seyannen ödeme yapılacak. Maaşlar tarım esnaf emeklilerinde 971 TL, emeklilerinde 745 TL, 5510 sayılı kanunun çıkmasından sonra emekli olanlar için 839 TL, eğer bu kanundan önce emekli olduysanız 1.22 olacağu tahmin ediliyor. Tüm bunların belirlenmesinde enflasyonun etkisi büyük olduğu için Aralık ayındaki enflasyon oranı artı çıkarsa zam miktarı da o oranda yükselecek.

EMEKLİYE ÇİFT MAAŞ MI VERİLECEK

Enflasyon oranı Ekim'de yüzde 1,55, Kasım'da yüzde 0,67, Aralık'da ise yüzde 0,21 olarak gerçekleşti. Tüm bu oranların sonucunda altı aylık enflasyon oranı %3,81 oldu. Bu da demek oluyor ki SSK ve Bağkur emeklileri 2016 yılında enflasyon oranından 3,81 oranında zam alacak. Emekliye çift maaş konusuyla ilgili Maliye Bakanı Naci Ağbal en düşük aylığı alan SSK işçi emekli aylığının ise %12,5 oranında bir artış olacağını belirtti. Her yıl Ocak ve Temmuz ayı için belirlenen enflasyon zammı hemen hayata geçirildiği için ssk ve bağkur emeklileri hem bu zamdan hem de düzenli olarak verilen enflasyon zammı alacak. Eğer enflasyon Aralık ayında değişmese bile emekliye 3.65 oranında bir zam uygulanacak. Maliye Bakanı Ağbal: 'SSK işçi emekli aylığı %12.5, bağkur esnaf emekli maaşları %13.7, tarım bağkur emekli aylığı %16.7, memur emekli aylığı ise %6.5 oranında artırılacak." şeklinde ifade etmişti. 

 // Behice
Yazınızla bizi aydınlattığınız için teşekkürler....
12 Ocak 2017 18:28
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler