YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Elitaş, 2015'te 168 milyar dolarlık ihracata ulaşacaktık
Elitaş, 2015'te 168 milyar dolarlık ihracata ulaşacaktık
11 Ocak 2016 06:32
Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, geçen sene avro/dolar paritesinden dolayı nominal olarak ihracatın 13 milyar dolar eksildiğini, ihracat satış fiyatlarında da emtia fiyatlarından dolayı 11 milyar dolarlık bir düşme ortaya çıktığını belirttti.

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, geçen sene avro/dolar paritesinden dolayı nominal olarak ihracatın 13 milyar dolar eksildiğini, ihracat satış fiyatlarında da emtia fiyatlarından dolayı 11 milyar dolarlık bir düşme ortaya çıktığını belirterek, "Normal şartlarda 2014'te hiç bir şey değişmediği, her şey eşit olduğu varsayımında 2015 yılında 168 milyar dolarlık bir ihracata ulaşmış olacaktık" dedi.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulunun (DEİK) 8. Büyükelçiler Konferansı kapsamında düzenlediği çalışma yemeğinde konuşan Elitaş, hükümet olarak hem iş aleminin önündeki engelleri kaldırmak hem de dünyayı küçülterek iş aleminin hizmetine sunabilmek için gayret gösterdiklerini söyledi.

Türkiye’nin ihracatının 2014 yılında 158 milyar dolara ulaştığına dikkati çeken Elitaş, artık Türkiye’nin üretim kapasitesinin yeni bir hamleyi yapabilecek pozisyonda olmadığını bundan sonra farklı bir yapılanmaya gitmeye ihtiyaç olduğunu kaydetti.

"Katma değerin yüksek olduğu, aklımızı satabileceğimiz ürünleri üretmeye ihtiyacımız var" diyen Elitaş, 2015 yılı ihracatı içerisinde 1 milyar doları aşkın yazılım ihracatının gerçekleştiğini bildirdi.

Elitaş, Şili, Peru ve Brezilya’daki bakanlarla görüştüklerinde Türk dizilerindeki karakterlerin isimlerini saydıklarını ifade ederek, Türk dizilerinin reklam etkisinin büyük olduğunu dile getirdi.

Türkiye markasını dünyada bir imaj haline getirmek için çalışmalar başlattıklarının altını çizen Elitaş, "Herkese değil, bu işi hak eden kimse, hangi marka koşar hale geliyorsa o markaları bir heyet ile seçeceğiz ve desteğimizi en iyi şekilde vereceğiz" dedi.

Elitaş, 2015 yılının dünya için zor geçtiğini belirterek, emtia fiyatlarının gerilediğini, Türkiye'nin ticaret yaptığı ülkelerin enerjiden elde ettikleri gelirlerin düştüğünü ifade etti.Yeni pazarlara gidilmesi gerektiğini vurgulayan Elitaş, yatırım bekleyen, Türk iş adamlarının yaptığı işin kalitesine güvenen ülkeler bulunduğunu belirtti.Geçen yıl ihracatın 144 milyar dolar olarak gerçekleştiğine dikkati çeken Elitaş, şöyle konuştu:

"2015 yılında ihracatımız önceki seneye göre yüzde 1,5 oranında miktar cinsinden artış gösterdi. 2014 yılının rakamlarında herşeyin sabit olduğunu varsayarsak, avro/dolar paritesinin dengede olduğunu, emtia fiyatlarının 2014 yılında sabit olduğunu varsayarsak, avro/dolar paritesinden dolayı nominal olarak bizim ihracatımız 13 milyar dolar eksilmiş, 2014 yılındaki şartlarımız aynen kalsaydı geçen seneki ihracata 13 milyar dolarlık bir ilave yapmamız gerekiyordu. 

Emtia fiyatlarından dolayı 11 milyar dolarlık bizim ihracat satış fiyatlarımızda bir düşme ortaya çıkmış. Dünya emtia fiyatlarının düşmesi münasebetiyle ürettiğimiz ihraç ettiğimiz malların fiyatları da kendiliğinden düştü ve 11 milyar dolarlık emtia fiyatlarının düşmesinden kaynaklı ihracatımızda bir azalma ortaya çıktı.

Normal şartlarda 2014'te hiç bir şey değişmediği, her şey eşit olduğu varsayımında 2015 yılında 168 milyar dolarlık bir ihracata ulaşmış olacaktık." Elitaş, 2016 yılını yeni bir hamle yılı ilan etmek durumunda olduklarını ifade ederek, "2016’yı hep birlikte fırsat yılı haline getirmemiz lazım. Benim ticarette yaşadığım, iş aleminde gördüğüm en önemli unsurlardan biri 'Her kriz fırsatı kendi içinde yaratır.' 

O fırsatı yakalayabilmek en önemli işlerden birisidir" değerlendirmesinde bulundu. - "Önemli bir kan değişimi yaşadık"DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan da son 1 yıldaki faaliyetleri hakkında bilgiler vererek, bütün organların yeniden tanımlandığını, yurt dışındaki oluşumlarda da yeniden bir yapılanmaya gidildiğini söyledi.

Önemli bir kan değişimi yaşadıklarına dikkati çeken Vardan, bugün itibarıyla iş konseylerinin sayısının 130'a ulaştığını kaydetti.DEİK Başkan Yardımcısı ve Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün ise müteahhitlik sektörü olarak şimdiye kadar 150 ülkede toplam 320 milyar dolarlık iş gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Daha önce rahat bir şekilde iş yaptıkları bazı ülkelerde bu pazarların daraldığını anlatan Yenigün, yeni pazarlar bulmak gerektiğini vurguladı.

DEİK Başkan Yardımcısı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi de 2015 yılının zor bir yıl olduğunu ifade ederek, ihracatın yüzde 8,7 daralarak yaklaşık 144 milyar dolar olarak gerçekleştiğini hatırlattı.

İhracatın değer bazında azaldığını, miktar bazında arttığını belirten Büyükekşi, Türkiye’nin AB’nin toplam ithalatından aldığı payın yüzde 1,19’a, ABD’nin ithalatından aldığı payın ise binde 2,8’e yükseldiğini bildirdi.


AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler