YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Elektronik ihracatında artış
Elektronik ihracatında artış
13 Ağustos 2013 13:46
Türkiye’nin üretim ve ihracat bakımından önde gelen sektörleri arasında yer alan elektrik elektronik ve bilişim, Temmuz ayında yeniden yükselişe geçti.

Türkiye’nin üretim, ihracat ve istihdam bakımından önde gelen sektörleri arasında yer alan elektrik elektronik ve bilişim sektörü, Temmuz ayında yeniden yükselişe geçti. Sektör, Temmuz ayında yüzde 21,3’lük artışla 1 milyar 180 milyon dolarlık ihracata imza attı. Türkiye ihracatında 5’inci sırada yer alan sektör ihracatı, Ocak - Temmuz döneminde 7 milyar 390 milyon dolara yükseldi.Avrupa ülkeleri ile Türk Cumhuriyetleri'ne olan ihracatta olumlu gelişmelerin yaşandığı yılın yedinci ayında en fazla ihracat yapılan ilk üç ülke İngiltere, Almanya ve Irak oldu.

Fransa, Türkmenistan, Rusya, Azerbaycan-Nahcivan, İtalya, Suudi Arabistan ve İspanya en çok ihracat yapılan diğer ülkeler olarak sıralandı. Bu dönemde Macaristan’a yapılan ihracatın yüzde 344 arttığı, Brezilya’nın yüzde 312’lik artış oranına sahip olduğu dikkat çekti.İstanbul Elektrik Elektronik, Makine ve Bilişim İhracatçıları Birliği (TET) Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, Temmuz ayı ile birlikte Avrupa ülkelerine olan ihracatta toparlanma sürecine girdiklerini ifade ederek şunları söyledi: “Avrupa’daki toparlanmanın sinyallerini alıyorduk. Bu gelişmelerin ihracatımıza olumlu katkısını görüyoruz. Geride bıraktığımız ay yüzde 21,3 oranında yükselişle yılın en iyi performansını elde ettik. Türkiye ihracatına en fazla katkı sağlayan beşinci sektörüz.

İhracatımızı yeni pazarlarla çeşitlendirmek adına yoğun çaba harcamaya devam edeceğiz. Fas ve Cezayir, Vietnam-Tayland ve Avustralya ticaret heyeti faaliyet programımız önümüzdeki dönemde Şili-Peru ve Güney Afrika-Angola ile devam edecek. Sektörümüz açısından yılın ikinci yarısından umutluyuz. Yıl sonunda ihracatımızı makine hariç 13 milyar doların üzerine çıkarmayı hedefliyoruz.”

 

İHA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler