YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Elektromed elektrik sayaçlarında lider firma
Elektromed, dünya genelinde başarılara imza atıyor
Elektromed elektrik sayaçlarında lider firma
13 Temmuz 2009 / 19:19 Güncelleme: 14 Temmuz 2009 / 00:00


İngiliz ABS Enerji Araştırma Kurumu, Türkiye'nin de içerisinde bulunduğu global bir pazar araştırması yaptı.Elektrik sayaç sektörü değerlendirmesi neticesinde global üreticiler arasında Türk sayaç üreticisi Elektromed'in 11. sırada yer aldığı saptandı.


İngiliz ABS Energy Research – Enerji Araştırma Kurumu tarafından elektrik sayacı global pazar araştırması raporunda, Elektromed’in sahip olduğu dünya enelindeki pazar payıyla 11. sıraya yükseldiği belirtiliyor. Türkiye pazarını da mercek altına alan raporda, %34 payla Elektromed’in elektrik sayaçlarında Türkiye’nin öncü firması olduğunun altı çiziliyor.2 milyon sayaçla Türkiye’nin, İngiltere ve Güney Afrika’dan sonra dünyanın en büyük 4.ön demeli sayaç kullanıcısı olduğunu belirten rapor, bu kullanım yoğunluğunun gaz ve su sayaçları odaklı olduğunun da altını çiziyor. Türkiye’de elektrik sayaçlarında mekanik sayaç kullanımının halen yaygınlığını koruduğunu ifade eden araştırma, ön ödemeli sayaç kullanım oranında ilerleyen dönemlerde dikkate değer bir büyüme beklendiğini ekliyor.


Araştırmanın sunduğu öngörüye göre, konutlarda kullanılan ön ödemeli elektrik sayaçlarında 2012’ye kadar %100’lük bir büyüme bekleniyor. 2008 yılında 10.000 adet olan konut tipi ön ödemeli elektrik sayaç adedinin, 2012 yılında özelleştirmelerin artacağı öngörüsüyle 20.000 adede çıkması bekleniyor.


Elektrik sayaçları konusunda araştırmanın sunduğu global öngörü ise 2008’de 3.4 milyar Euro olan pazarın 2012’ye gelindiğinde, yıllık ortalama %18’lik büyüme oranı ile 6.6 milyar Euro’ya ulaşacağı ifade ediliyor. 


Elektromed Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kaya, kuruluşundan bu yana 5.000.000’un üzerinde sayaç üreten Elektromed’in, dünya genelinde 20 milyon aboneye ulaşan ön ödemeli sayaç sisteminin Türkiye’de hayata geçirilmesini sağlayan firmaların başında geldiğini; sürdürülen çalışmalar ve konjonktürel öngörüleri ile elektrik sayaç sektöründe Elektromed’in ulaştığı 11.sıranın ilerleyen dönemlerde daha üst noktaya ulaşacağını belirtti. Elektromed İhracat Müdürü Kemal Altun ise, Avrupa’nın 2010-2020 yılları arasında toplam 250 milyon elektrik sayacının, akıllı sayaçla değiştirileceğinin altını çizerken, Elektromed olarak bu süreci en iyi şekilde değerlendirmek için stratejik planlarını oluşturduklarını ifade etti. Ayrıca Altun, bu planlar içerisinde orta vadede, yeni fabrika yatırımlarının büyüme vadeden farklı ülkelerde yapılmasının da yer aldığını söyledi.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler