YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Elektrikte tüketicinin zaferi
Elektrikte tüketicinin zaferi
26 Aralık 2012 12:40
Erzincan'da Hacı Dalar (44), isimli vatandaş fabrikasına gelen elektrik faturasındaki kayıp-kaçak bedelini mahkeme kararıyla geri aldı.

 

Mesken ve işyeri için düzenlenen elektrik faturalarında kayıp-kaçak bedeline itiraz eden vatandaşlar Türetici Hakem Heyeti'ne başvururken, Erzincan'da Hacı Dalar, isimli vatandaş da fabrikasına gelen faturadaki kayıp-kaçak bedelinin geri ödenmesi için mahkemeye başvurdu.
 
Erzincan 2. Asliye Mahkemesi'ne, Aras Elektrik Dağıtım A.Ş.'ye, karşı kayıp kaçak bedelinin reeskont faiziyle birlikte geri ödenmesi için avukatı aracılığı ile dava açan Dalar, açtığı davayı kazandı. Mahkeme bilirkişi raporu aldı ve bilirkişi raporu ile alınan kayıp kaçak elektrik bedelinin haksız ve hukuka aykırı olduğu yönünde rapor verdi. Mahkemenin 12 Aralık 2012 tarihinde davanın kabulüne ve kayıp kaçak elektrik bedelinin ARAS şirketi tarafından faiziyle geri ödemesine karar verdi.
 
Mahkeme süreci sonrasında bilgi veren Hacı Dalar; "Bize bir elektrik faturası geldi. Bu faturada 7 bin TL civarında bir kayıp kaçak bedelini gördük. Sorduk ve soruşturduk. Haksız bir şey olduğunu gördük. Biz bu kayıp kaçakları ödemek istemiyoruz. Küçük bir sanayi işletmecisiyiz. Bu kayıp kaçaklar bizim büyümemizi engelliyor. Bundan dolayı bu kayıp kaçakları verme taraftarı değiliz. Ondan dolayı bu davayı açtık. Davayı kazandık. 66 bin TL'lik bir fatura üzerinden davayı açtık. Bu davayı da kazandık. Şimdi temennimiz kullanmadığımız bedelleri ödeme taraftarı değiliz. Geçmişe dönük faturalar üzerinden de dava açmayı düşünüyoruz." dedi. 
 
Fatura üzerinde ne kadar kayıp kaçak olduğunun belirtilmediğini aktaran Dalar şöyle konuştu: "Ancak 66 bin TL'lik bir faturada yaklaşık 7 bin 500 TL bir kayıp kaçak bedeli olduğunu gördük. Önceden faturalarda kayıp kaçak bedeli görünüyordu. Ancak şimdi fatura üzerinde kayıp kaçak tutarı yazılmıyor. Fakat kayıp kaçak bedeli alınıyor. Bir başkasının suçunun bize fatura edilmesinden rahatsızız. Devletin kayıp kaçakla ilgili çalışmalarını zayıf buluyoruz. Devlet bu konuda bu kanayan yaraya parmak basması lazım. Ülke olarak enerjide dışarı bağımlıyız. Kayıp kaçak oranı Türkiye de ciddi rakamlarda. Bölgesel olarak faturalara yansıması da yüzde 7 ile yüzde 64 arasında değişiyor. Devlet kayıp kaçakla mücadelesini artırırsa büyük gelir elde eder. Herkes de hakkına kavuşmuş olur." 
 
 
 
CHA
 

 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler