YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Elektrikte TRT payı kalkıyor
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TRT'nin elektrik faturalarından aldığı payın kademe kademe kaldırılacağını, ancak bu yapılırken başka bir fondan kaynak oluşturulacağını söyledi.
Elektrikte TRT payı kalkıyor
31 Ekim 2009 / 17:59 Güncelleme: 31 Ekim 2009 / 18:02

Bir dizi inceleme, ziyaret ve toplantılara katılmak üzere Denizli'de bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Denizli Valiliği'ni ziyaretinin ardından Denizli Ticaret Odası'nda (DTO) düzenlenen toplantıya katıldı.

Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, Denizli Valisi Yavuz Erkmen, AK Parti Denizli milletvekilleri Mehmet Yüksel ve Mithat Ekici, Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci'nin de katıldığı toplantının açılış konuşmasını yapan DTO Başkanı Necdet Özer, Denizli ekonomisi ile ilgili bilgiler vererek, yaşanan sorunları ve çözüm önerilerini açıkladı.

Özer'in konuşmasının ardından bir konuşma yapan Bakan Yıldız, tekstil sektöründeki enerji tüketiminin düştüğünü belirterek, "Önümüzdeki yıl içerisinde yüzde 6.5'luk küçülmeden sonra ülkenin yüzde 3'lük ve 4'lük gibi rakamlarla bir büyüme hedefi kondu. Bu büyüme hedefi içerisinde bir yıl kesinti ile beraber aynı rakamları yakalayacağımızı görüyoruz. Şu anki veriler bize bunu gösteriyor" dedi.

Elektrikte TRT payı gibi üzerindeki çıplak maliyetleri, engel olabilecek tüm engelleri kademe kademe kaldıracaklarını ve bunu seçim beyannamesinde söylediklerini belirten Yıldız, "Ama bunun yerine fonlar ikame edilmesi gerekir. Bir şeyi bozarak değil, ancak düzelterek bir dolgu yapmamız gerekir. TRT, Türkiye Cumhuriyeti'nin vazgeçilmez bir kurumudur. Şu anda en büyük gelirini elektrik faturalarındaki payından almaktadır. İnşallah onu başka bir fondan bir kaynak oluşturarak, elektrik üzerindeki bu yükümüzü de ilerleyen süreçte kaldıracağız. Bunu da hep beraber göreceğiz" diye konuştu.

Toplantının sonunda DTO Başkanı Necdet Özer, Devlet Bakanı Kavaf ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız'a bronz horoz heykeli ve çeşitli tekstil ürünleri hediye etti.
 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler