YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Elektrik zammına erteleme
Yağışların bereketi herkesin yüzünü güldürürken elektriğe yapılacak zammın da rafa kaldırdı
Elektrik zammına erteleme
28 Şubat 2010 / 09:25 Güncelleme: 28 Şubat 2010 / 09:33

Ağır kış şartları vatandaşa zorlu günler yaşatırken, yağış bereketi herkesin yüzünü güldürdü. Elektrik üreten barajlardaki su miktarı geçen yıla nazaran 2 katına çıktı.

Türkiye'nin en büyük barajlarından Atatürk, Keban ve Karakaya'da neredeyse kapaklar açılma noktasına geldi. Enerji Bakanlığı, su bolluğunun yaşanması üzerine kömür ve doğalgazla elektrik üretimini azalttı.

Elektrik üretiminde geçen yıl ortalama yüzde 18 olan hidroelektrik payı Ocak ve Şubat'ta yüzde 30'u geçti. Bu durum en çok elektrikteki fiyatları etkiledi. Elektrikte borsa kabul edilen Dengeleme Uzlaştırma Sistemi'nde geçen yıl 20-30 kuruş arası olan elektrik fiyatları dün en fazla 16 kuruşa çıkarken, talebin düşük olduğu gece saatlerinde fiyat 4 kuruşa kadar düştü. Türkiye'de elektrik; doğalgaz ve kömür santralleri, barajlar, rüzgar enerjisi gibi çeşitli kaynaklardan üretiliyor.

Bu kaynaklar arasında en düşük maliyetli üretim, barajlardan sağlanıyor. Hidroelektrik santrallerde üretilen elektrik özellikle doğalgazdan üretilen elektriğe nazaran yüzde 30'luk fiyat avantajı sağlıyor.

Tüketim artıyor

TEİAŞ verilerine göre, elektrik tüketimi tekrar artıyor. Krizden çıkışın göstergesi olarak değerlendirilen elektrik tüketimi endeksi, Aralık 2009'da eksiden artıya geçerek yüzde 11.1'lik artış gösterdi. Artış, Ocak ayında yüzde 2.9 oldu.

Takvim

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler