YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Elektrik üretiminde yeni kaynak
Elektrik üretiminde yeni kaynak
27 Mayıs 2015 07:34
Zonguldak'ta bulunan Enerji Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'de kişi başına 1 kilo çöp üretildiğine dikkat çekerek, "Bunu enerjiye dönüştürüp tüketeceğiz" dedi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Enerji Verimli Sanayi Projesi kapsamındaki üçüncü toplantıda konuştu. Yıldız, "Gelişen Türkiye'de kişi başına 1 kilo çöp üretiliyor. Bunu enerjiye döndürerek tüketeceğiz" dedi. 

Tasarruf yerli kaynak

2002'den 2015 yılına kadar 39 bin megavatlık enerjiye ulaşıldığını belirten Yıldız, "Bu büyümenin en çarpıcı rakamlarından bir tanesidir. Büyümeyle birlikte gideriniz de artıyor. Türkiye'nin her yıl 15 milyar liralık tasarruf edebileceği miktar var. Onlarca projeyi yalnızca tasarruf ederek gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu bizim 6'ncı ama en önemli kaynağımızdır. Petrol, kömür, doğalgaz, nükleer enerji, yenilenebilir enerji var ama tasarruf ettiğimiz her miktar, yerli kaynaklarla beraber üretim anlamına geliyor" diye konuştu. 

4 saat fazlamız var

Türkiye'de arzın son 3 yıldır tüketimden daha fazla olduğunu söyleyen Yıldız, şöyle konuştu: "12 yıllık hükümetlerimizle birlikte yatırımın önünü açmamış olsaydık, şu anda 9.5 saat elektriğimiz kesilecekti. Bugün ise günde 4 saat fazlamız var. Türkiye yerli kaynaklarından mutlaka yararlanmak zorunda. Son bir haftada farklı illerde 2.1 milyar dolarlık açılış yaptık. Amasya ve Sivas'ta çöplerden enerji üreten tesis açılışı yaptık. İki şehrin çöpü temizlendiğinde enerjiye dönüşüyor."

Bakan Yıldız, yıllık asgari 500 tona eşdeğer petrol tüketimi olan bir firma enerji verimliliği projesi geliştirirse, bunu 5'inci bölge teşviklerinden yararlandırdıklarını hatırlattı. Yıldız, "İster İstanbul, ister İzmir'de olsun. Atık ısıdan tasarruf yapılmışsa da aynı durum söz konusu. 5'inci bölge teşviklerinde KDV'den istisna, gümrük indirimi ve yatırım gelir desteği var. Türkiye'de zihin olarak bu noktaya erişmemiz lazım. Yaptığımız tüm işler Türkiye'nin geleceği ile alakalı" dedi. 

6 nükleer gücünde

Enerji verimliliğini artıran projelere yatırım yapan sanayicileri, yerine bakılmaksızın 5. bölge teşviklerinden yararlandıracak Enerji Verimli Sanayi Projesi, kamu, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör işbirliğiyle 10 yılda ülke ekonomisine 65 milyar TL değerinde enerji tasarrufu sağlanmasını ve işletmelerin faturalarının yüzde 30 azaltılmasını hedefliyor. Bu tasarruf, 6 nükleer santrale denk geliyor. 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler