YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Elektrik tüketiminin yüzde 10'u kaçak
Elektrik tüketiminin yüzde 10'u kaçak
Elektrik tüketiminin yüzde 10'u kaçak
29 Nisan 2008 / 13:24 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

İngiliz ABS Energy Research- Enerji Araştırma Kurumu tarafından yapılan 'Ön Ödemeli Sayaç Global Pazar Araştırması Raporu’nda, Türkiye 2 milyon sayaçla 4’üncü sırada yer aldı.
Dünya gazetesinin haberine göre; 38 ülkeye mercek tutarak hazırlanan raporun açıklanmasının ardından bir açıklama yapan Elektromed Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kaya, sayacın en yaygın kullanımının, 7 milyon ön ödemeli elektrik, gaz ve su sayacı ile Çin’de bulunduğunu belirterek, Çin'den sonra 5.9 milyon sayaçla İngiltere, 4 milyon sayaçla Güney Afrika’nın geldiğini, Türkiye’nin ise 2 milyon sayaçla 4’üncü sırada yer aldığını söyledi.


Türkiye’nin son yıllarda ön ödemeli sayaç teknelojisi ve uygulanmasında hızla gelişerek dünya piyasasındaki payının arttığını ifade eden Kaya, “Türkiye Elektromed ve EAS olmak üzere iki ön ödemeli sayaç üreticisinin öne çıktığını saptayarak ABS Energy Research, Elektromed’in 2005 sonu itibariyle ihracat dahil olmak üzere 3 milyon ön ödemeli sayaç üreterek montajını gerçekleştirdiğini belirtiyor” dedi.


Kaya bu yıl Termikel Grup Şirketleri’nden Elektromed’in cirosunun bir önceki yıla göre yüzde 32 artarak, 75 milyon YTL’ye ulaşacağını kaydederek, “2010 yılındaki ciro hedefimiz ise geçtiğimiz sene ulaştığımız rakamı, yapmakta olduğumuz AR-GE faaliyetleri ve artan pazar penetrasyonuyla yüzde 75 artırmak”dedi.


6 MİLYONDAN FAZLA SAYAÇ ÜRETTİK
Elektromed'in kurulduğu günden bu güne 6 milyonun üzerinde sayaç ürettiğini belirten Kaya, “Elektromed, dünyada 2008 itibariyle 20 milyon aboneye ulaşan ön ödemeli sayaç sisteminin Türkiye'de hayata geçirilmesine öncülük eden firmaların başında gelmektedir.” ifadesinde bulundu.


ELEKTRİK TÜKETİMİNİN YÜZDE 10’U KAÇAK
Araştırmanın Türkiye açısından önem kazanan bir başka saptamasının da Türkiye’deki  kaçak enerji tüketimi olduğunu belirten Kaya, araştırmada Türkiye’deki elektrik tüketiminin yüzde 19’unun kaçak olarak kullanıldığınının belirtildiğini söyledi. Kaya ön ödemeli sistemin öncelikli olarak kaçak kullanım ve abonenin kontrolsüz tüketiminin önüne geçtiğini dile getirerek aynı zamanda idarelerin hizmet süreçlerinde önemli tasarruflar sağladığını ifade etti.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler