YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Elektrik tüketim rekoru kırıldı! Zam var mı?
Elektrik tüketim rekoru kırıldı! Zam var mı?
26 Haziran 2016 07:30
Enerji sektörü, temmuz ayında günlük tüketimin 900 milyon kilovatsaate ulaşarak yeni bir rekor kırılabileceğini söylüyor

Elektrikte, tarihi bir dönemden geçiliyor. Ankara’da enerji yönetimi, klimaların devreye girmesiyle birlikte hızla artan taleple ilgili süreci yakından takip ediyor. Klimaların devreye girmesiyle birlikte elektrikte her gün yeni bir rekor kırılıyor. Hızla artan tüketim, perşembe günü 876 milyon kilovatsaate, cuma günü de 878 milyon kilovatsaate çıkarak tarihi rekor kırdı.

Önceki tüketim rekoru 867 milyon kilovatsaatle 30 Temmuz 2015’te kırılmıştı. Enerji sektörü uzmanları, tüketimin genelde temmuzda rekor kırdığını belirterek, “Bu yıl haziranda rekor kırıldı. Bu gidişle günlük tüketim 900 milyon kilovatsaate kadar çıkar” dedi. Sektör temsilcileri, kurulu güç dikkate alındığında ne kadar artarsa artsın tüketimin karşılanabileceğini belirtiyor.

3 AY ZAM YOK

EPDK, 1 Temmuz’dan geçerli olacak ve 3 ay uygulanacak elektrik fiyatlarıyla ilgili hesaplamaları da tamamladı. 1 Temmuz’da elektriğe zam yapılmayacak. Doğalgazda da zam ya da indirim söz konusu değil. Doğalgazda beklenen indirim eylül ya da ekimde yapılacak. 

İCRALIK OLAN ABONEYE ‘GÜVENCE’Lİ ÇÖZÜM

Enerji yönetiminin diğer bir gündem maddesi de elektrik borcu nedeniyle icralık olan abonelerle ilgili düzenleme. Çok sayıda abone, elektrik faturasını zamanında ödemediği için icralık oldu. EPDK’nın çözümüne göre bu durumdaki abonenin borcu, dağıtım şirketine ilk abonelik sırasında “güvence bedeli” adıyla yatırılan paradan tahsil edilecek. Böylece, abone icraya verilmeyecek. Borç, bu bedeli aşmışsa hukuki takip yapılacak.

 

HABERTÜRK

 

 // mümtaz
zam nasıl yapılmıyor ben anlıyamıyorum elektrik şirketleri 30 tl tüketim tutarı nasıl 65 tl oluyor bunun hesabı yapabilen varsa lutfen yazsın .Ben bizim memleket gibi özelleştirme yapıpta tüketicinin hakkınnın korunduǧunu hiç gőrmedim bugun sabah kalktıǧımda elektrik faturasıyla karsılaştım fatura her ayın 4 veya 5 inde geliyodu bugün 20 günlün fatuyla karşılaştım son ődeme taride 12.07.2016 ELEKTRİǦE ZAM YAPILMIYOR...
26 Haziran 2016 09:54
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler