YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Elektrik tasarruf cihazlarına dikkat!
Elektrik tasarruf cihazlarına dikkat!
13 Ocak 2013 11:40
Yüzde 25'e kadar tasarruf sağladığı vaadiyle 20 ila 500 lira arasında değişen fiyatlarla satılan ev tipi elektrik tasarruf cihazlarının faturaları düşürmediği belirtiliyor.

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Cenk Yavuz, evlerde enerji tasarrufu yaptığı iddia edilen cihazların elektrik faturasına katkı sağlamadığını savundu.

Yavuz, evlerdeki sayaçların ''monofaz'' tipi olduğunu ve aktif tüketimi ölçtüğünü belirterek, tasarruf sağladığı belirtilen cihazların ise reaktif tüketimi düşürdüğünü, reaktif tüketimin faturalandırılmadığını anlattı.

''Evlerdeki çamaşır ve bulaşık makinesi, televizyon, hoparlör gibi cihazlarda sanayi tesislerine göre reaktif güç daha az kullanılıyor'' diyen Yavuz, şöyle devam etti:

''O nedenle elektrik dağıtım şirketi, bizden reaktif gücün karşılığı olan fatura bedelini istemiyor. Reaktif güç, bizim ödediğimiz faturalarda isterse sıfıra insin, çektiğimiz aktif gücün bedelini ödüyoruz. Bu cihazlar, bizim faturada ödediğimiz aktif gücü azaltmıyor, reaktif gücü azaltıyor. Tasarruf yaptığı iddia edilen cihazların faturada herhangi bir indirime gitmesi, faturanın meblağını azaltması gibi bir durum söz konusu değil.

Bu cihazların insanlara böyle anlatılması tam anlamıyla dolandırıcılık ve sahtekarlık anlamına geliyor.''

Tasarruf sağladığı iddia edilen cihazların televizyon ve internet aracılığıyla satışa sunulduğuna dikkati çeken Yavuz, satış yapan şirketlerin hiçbir üniversite ve akredite kurumdan belge almadıklarını savundu.


-Tasarruf cihazlarının tüketimi artırdığı iddiası-


Yavuz, tasarruf sağladığı vaadiyle satılan ancak faturaya herhangi bir katkısı bulunmadığı belirtilen cihazların tüketimi artırdığı iddiasına ilişkin, ''Bu cihazlar reaktif karakteristikli malzemelerin dışında aktif karakteristikli malzemeler taşıyorsa tüketimi azaltmadığı, aksine artırdığı yönündeki iddiaları doğrular. Bu cihazları bire bir incelemeden 'şu eleman aktif güçte çekiyor, tüketimi artırıyor' diyemeyiz'' şeklinde konuştu.

Yavuz, cihazların laboratuvar ortamında açılıp incelenmesi, tüketicilerin de bilinçlendirilmesi gerektiğine işaret ederek, cihazları konutlarda elektrik tasarrufu için satın almanın doğru bir yöntem olmadığını vurguladı.

Yavuz, sözlerini şöyle tamamladı:

''Evimizdeki reaktif ve aktif güçlerin toplamı ne  Bu, tasarruf ettiği iddia edilen cihazların kapasitesi ne  Bunları bilmeden kullandığımızda hem enerji kalitesi düşecek hem faturamızda bozukluklar meydana gelecek hem de evdeki tesisatlarda bozulma meydana gelecek. Elektrik tüketicilerine bu gibi cihazlara itibar etmemelerini, bunlardan uzak durmalarını tavsiye ediyorum. Çünkü bu cihazların içinde ne olduğunu bilmiyoruz.

Konuyla ilgili bakanlık seviyesinde açıklama yapılması gerektiğini düşünüyorum. Vatandaşları kandıran şirketlerin ortaya çıkarılması gerekiyor.''

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler